BakımSağlık

Sağlıklı Saçlar İçin Öneriler

Siz siz olun yanıltıcı ve abartılı reklamlara inanmayın. Reklamlarda saçlarda harikalar yaratacağını iddia eden bir sürü ürün mevcuttur. Bu iddiaların çoğunun bilimsel bir dayanağı yoktur. Bazı ürünlerin uzun süre kullanımı saçlarınıza zarar bile verebiliyor. Ayrıca o ürünleri almak için harcadığımız parada çabası kalıyor. Yapılan dermetolojik çalışmalarda sağlıklı saçlar için öneriler şu şekilde sıralanabilir:

 

Sağlıklı Saçlar İçin Neler Yapılmalıdır?

Saçlarla çok fazla uğraşmamak gereklidir Fön, düzleştirici ve kimyasal boyalar saçları yıpratır. İşte bu sebeple mümkün olduğunca az ve dikkatli kullanılmalıdır. Saçlarınız için doğru şampuanı seçmeli ılık su kullanmalısınız. Sıcak su saçlarınızın kurumasına ve yıpranmasına sebep olur. Saçlarnızı günde en fazla 1 kez en az ise haftada bir kez yıkamalısınız. Saçınızı uygun olmayan şampuanla sık yıkamanız saçta parlaklık kaybına ve elektriklenmelere neden olabilir.

 

Şampuan Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Sülfatsız şampuanları tercih edin. Sülfat şampuanlarda sık kullanılan saçın köpürmesini sağlayan aynı zamanda saçın normal yapısında bulunan yağları da yok eden bir bileşimdir. Bazı kişilerde saç egzamaya bile yol açabilir. Bitkisel şampuanları tercih etmelisiniz. Bitkisel şampuanlar saçın nem düzeyini korur ve saç köklerini güçlendirir. Saçlarınızın sağlıklı ve güçlü gözükebilmesi için rutin aralıklarla kırıklarını kestirin. Göz alıcı ve sağlıklı saçlara sahip olmakta beslenmenin de etkisi vardır. A C ve E Vitamini yıpranmış saç hücrelerinizi onarır. Saçlarınızı çok fazla güneşe maruz bırakmayın. Günde 15 dakika saç diplerine yapacağınız masaj kan dolaşımını hızlandırarak saçlarınızın güçlenmesine sebep olur. Şunu da unutmayın ki saçınıza uygulanan sıcak fön ve düzleştiriciler saçınızı yıpratır ve sağlıksız gözükmesine sebep olur. Ayrıca saçlarınızın bal, yumurta, limon gibi doğal ürünlerle parlak ve güçlü gözükmesini sağlayabilirsiniz.