Sağlık

Sağlıksız Beslenmenin Zararları

İnsan sağlıklı kalabilmek için beslenmesine dikkat etmek zorundadır. Yanlış ve dengesiz beslenme sonucunda istenmeyen pek çok sorunlarla karşı karşıya gelebilir. Vücut genel olarak belli bir düzene alışmıştır, belli başlı protein, vitamin ve mineralleri almak zorundadır. Dışarıdan alınan tüm bu maddeleri vücut alır ve kullanır sonra ise harcayarak organların çalışmasını sağlar. Alınan her besin maddesi ise gerekli olan protein vitamin gibi maddeleri içerir. Vücudun sağlıklı kalabilmesi için dengeli ve sağlıklı beslenmek gereklidir. Sağlıksız beslenmenin zararları hemen kendini belli etmez fakat ilerleyen zamanlarda ortaya çıkarlar.

Sağlıksız Beslenme Ne Gibi Zararlar Verir?

Sağlıksız beslenmenin en önemli zararlarından birisi vücudun ihtiyacı olan besinlerin alınamaması dolayısıyla organların çalışmalarında bozulmalar olmasıdır. Organlar ihtiyaçları olan besinleri karşılayamadığı zaman çalışmak için kendini zorlar, fazla çalışırlar ve zamanla yorularak erken zamanda hastalıklar ve organ iflasları baş göstermeye başlar. Çoğu hastalıkların sebebi yanlış beslenmedir, eksik veya fazla beslenme, zararlı besinlerin alımı hastalıkları ortaya çıkarır.

Yanlış Beslenme Sonucu Yetersiz Kalma

Sağlıksız besinler tüketerek alınması gereken vitaminler eksik miktarda alınırsa vücut güçsüz kalır, enerji düşüklüğü yaşanır. Halsizlik ve yorgunluk oluşur, kemiklerde erimeler olabilir, kansızlık gibi rahatsızlıklar olur ve vücudun genel dengesi bozulur. Alınması gerekenden fazla vitamin ve protein alınması sonucunda da yine aksaklıklar oluşabilir, obezite, alerjik reaksiyonlar, zehirlenmeler ortaya çıkabilir.

Katkı Maddesi Olan Gıdalar Zararlıdır

Sağlıksız beslenme denince akla gelen diğer bir etken ise katkı maddesi içeren, doğal olmayan gıdalardır. Doğal olmayan gıdaları tüketmek sonucunda besinlerin içeriğinde bulunan katkı maddeleri vücuda zarar verebilir. Bu maddeler organların etrafında birikip, depolanıp organların sağlığını bozabilir. Biriken bu yapay maddeler çok ilerleyen dönemlerde organlarda bozulmalara yol açar. Yine doğal olmayan ürünler alerjik hastalıklar oluşturabilirler. Sağlıklı kalmak için dengeli ve düzenli beslenmeli ve zararlı yiyeceklerden kaçınmalıdır.