Sakinleştirici Bitkisel Çaylar Nelerdir, Nasıl Hazırlanır?

Bitkisel çaylar, yararları nedeni ile birçok kişi tarafından kullanılıyor. Bitkisel çaylar, vücuttaki birçok soruna çare oluyor. Bunlardan biri de sakinleştirici özellikleri olmalarıdır. Şimdi ise size sakinleştirici özelliği olan sakinleştirici bitki çayları listesi ve hazırlanışlarını paylaşalım;

Sakinleştirici Bitkisel Çaylar Nasıl Yapılır?

1-Sarı Kantaron Çayı: Özellikle Avrupa’da en çok kullanılan şifalı bitkilerden olan sarı kantaronun, yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde sakinleştirici özelliği olduğu kanıtlanmıştır. Orta dereceli depresyon tedavisinde uzmanlar tarafından önerilen bitkinin, stres azaltıcı ve kaygı giderici özelliği bulunuyor.

 

Sarı Kantaron çayı hazırlanışı; 1 ya da 2 çay kaşığı kuru sarı kantaronu, 1 bardak kaynamış suyun içine atıp 10 dakika kadar demleyin. Daha sonra süzerek için.

 

2-Melisa Çayı: Melisa çayı, özellikle stres, kaygı giderici ve depresyona karşı yardımcı olarak kullanılıyor.

 

Melisa çayı hazırlanışı; 2 çay kaşığı kuru melisayı 1 bardak kaynamış suya atıp 15 dakika kadar demleyin. Daha sonra süzerek, bal ya da limon ile birlikte içilebilir. Melisa bulunamadığı taktirde, melisa tentüründen günlük 10-15 damla kullanılabilir.

 

3-Çarkıfelek Çayı: Orta derecede kaygı giderici, stres önleyici ve sakinleştirici bir bitkidir. “Passionflower” tutku çiçeği olarak da bilinir.

 

Çarkıfelek çayı hazırlanışı; Demliğe iki bardak kadar su koyarak kaynatın. Kaynamış olan suya 2 çay kaşığı kuru çarkıfelek atıp 10 ya da 15 dakika kadar demlemeye bırakın. Gün içinde 2- 3 kez içebilirsiniz.

 

4-Kediotu Kökü Çayı: Kediotu kökü, sakinleştiricilik düzeyi en yüksek olan bitkilerden biridir. Uzun yıllardır, kaygı azaltıcı, stres giderici, uykuya yardımcı olarak kullanılıyor. Kediotu kökü, insan beynindeki gama amino butirik asit miktarını arttırarak, reçeteli olarak satılan anti- anksiyete ilaçları ile aynı etkiyi gösterir.

 

Kediotu Kökü çayı hazırlanışı; Kaynamış olan 1 demlik suya, 1 ya da 2 çay kaşığı kuru kediotu kökünü atıp 10 dakika kadar demlenmeye bırakın. Süzerek için.

 

5-Papatya çayı: Çok şifalı bitkiler içinde olan Papatya’nın, birçok rahatsızlığı gidermenin yanında, uykuya yardımcı, stres önleyici, kaygı giderici ve sakinleştirici özelliği de bulunuyor.

 

Papatya çayı hazırlanışı; 1 litre kaynamış suya, 2 yemek kaşığı kuru Papatya atıp, 10 dakika kadar demlenmeye bırakın. Daha sonra, bal ile tatlandırarak içebilirsiniz.