Salyangoz Nasıl Pişirilir?

Salyangoz nasıl pişirilir sorusuna en açıklayıcı ve anlaşılabilir şekilde şöyle cevap verebiliriz: Öncelik ile salyangozu pişirebilmeniz için gerekecek olan malzemelerden bahsedelim: Vereceğimiz malzemeler dört kişinin yiyebileceği kadar olan malzemelerdendir.

4 düzine salyangoz, 300 gram kadar tereyağı, maydanoz, 2 diş sarımsak, 2 yemek kaşığı galeta unu, yarım litre kadar sirke, yarım kilo kadar tuz, 4 dilim ekmek, 4 dilim soğan, yarım bardak kadar beyaz şarap, bir kaşık domates salçası, yarım defneyaprağı, bir avuç kadar taze kereviz yaprağı, 2 çay kaşığı karbonat gerekmektedir.
Bu kadar çeşitli malzemeler eşliğinde salyangoz şu şekilde pişirilir: Almış olduğunuz salyangozları bir hasır sepetin içine koyun. Hasır sepetin ağzının sıkıca kapanmış olmasına özen gösterin. Birkaç parça olacak şekilde kuru ekmekleri hafif bir şekilde nemlendirerek salyangozların yanına yerleştirin. 2 gün kadar salyangozları aç bırakın. Zaman sonunda salyangozları sepetten çıkarın. Derin bir kabın içine 2 litre su, bir bardak sirke, bir kahve fincanı tuz atarak iyice karıştırın.

Ardından salyangozları da bu suyun içine koyun. Salyangozların suyun içinde alt üst olmasını sağlayın. Bu şekilde yaparak salyangozların sümüklerinin gitmesini sağlayacaksınız. Sonra içi su dolu olan kabı temizleyin. Tencereye iki litre soğuk su koyun ve içine salyangozları yerleştirerek ocağın altını açın. On dakika kadar kaynattıktan sonra dikkatli bir şekilde salyangozları yeninden su ile yıkayın.

Son işlem olarak tencereye üç bardak kadar ılık su, yarım bardak şarap, domates salçası, soğan, kereviz yaprağı, maydanoz, defneyaprağı, bir diş kadar sarımsak, tuz ve birkaç adet karabiber tohumu koyun. Salyangozları bu tencerenin içine yerleştirin. Bu şekilde pişirip kısa sürfe sonra ocağın altını kapatın.