Sancılı Adet Görme Sebepleri

Kadınların her ay yaşadığı ve bazılarının çok rahat olarak bazılarının da hastaneye gidecek kadar sıkıntılı evrelerden geçtiği bir dönem adet görme dönemi kişiye ve bünyeye göre değişkenlik göstermektedir. Sancılı adet görme sebepleri çok basit olarak düşünülse de altında yatan pek çok rahatsızlık sebepleri olabilir. Adet sancılarının tıp sözlüğündeki adı “dismenore”dir.

Adet Döneminde Ağrılar Nasıl Oluşur?

Takvimi takip eden bir kadın her ay ne zaman hangi gün adet göreceğini bilir. Bu düzen kadının bedensel ve yumurtalık gelişimini tamamladıktan sonra düzene geçer. İlk adet gören bir genç kızın bir dahaki ay aynı gün adet görmesi net olarak bilinmez yaklaşık olarak tahmin edilebilir. Ağrılar bazı kadınlarda bir hafta öncesinden bacakta uyuşma, kasık ağrısı ve mide bulantısı gibi gözlemlenebilir. Bazı kadınlarda ise neredeyse hiç belirti olmaz. Adet olduğu gün fark eder. Bu kadınlar diğerlerine göre oldukça şanslıdır. İlk gün özellikle içinden bir şeyler sökülürcesine ağrı yaşayabilirsiniz. İkinci günü biraz daha hafifler fakat sonrası sıradan rutin günlük yaşamınız etkilemeyecek düzeye gelir.

Adet Sancılarının Başlıca Sebepleri Ve Çözümleri

Üşütme;

Klasik fakat bir o kadar da doğru olan bir sebep üşütmektir. Özellikle kış ayları için fazlasıyla dikkat edilmelidir. Ayak ve karın üşütmelerinde adet dönemleriniz oldukça fazla etkilenir. Böyle bir sorun ile karşılaşmışsanız ayak altınıza mutlaka sıcak su takviyesi yapmalısınız. Kasıklarınıza sıcak suyu birden temas etmeniz halinde hem derinizde tahriş hem de yumurtalık kısmında pişirme denen olay yaşanabilir bu yüzden dikkat etmelisiniz.

Rahim ağzında sıkıntı; Siz fark etmeseniz de rahim ağzında oluşmuş darlık, oluşmuş tümörler, rahim duvarlarında kalınlık ya da rahim etrafında iltihaplanma gibi rahatsızlıklar âdetinizin ağrılı ve sancılı geçmesine sebep olabilir. Ağrıların yanı sıra düzensiz tarih aralıkları ya da çok fazla kan akışı olabileceği gibi çok az da kan akışı yaşanabilir. Bu durumda bir an önce jinekolog uzmanına başvurmalısınız. Özellikle yaş aralığı 35 ve sonrasıdır.

Düzensiz beslenme; Diyet zamanlarında çok fazla karşılaşılan bir durumdur. Vücudun yeterli besin alamaması durumunda ve buna ek olarak adet dönemi ilave edilince ağrı yaşamamanız oldukça zor. Bu dönemlerde E vitamini, Omega 3, magnezyum, B6 vitamini sık almalısınız.

Psikolojik sebepler; Adet döneminize denk gelen psikolojik olarak sizi zorlayan bir süreçte olabilirsiniz. Mümkün olduğunda aklınıza takmadan sizi rahatlatacak yöntemlere başvurmalısınız. Kaslarınızın kasılması adet ağrısına neden olacaktır.

Adet Sancısı Ve Çeşitleri Nelerdir?

Adet sancısı çeşitleri kendi için iki kısma ayrılır. Bunlardan biri sekoder diğeri ise primer’dir.

Primer dismonera genellikle bütün kadınlarda görülebilen, yaygın olarak saptanan adet sancılarıdır. Kısa süreli ağrılar olup adet bitimine doğru yok olur. Sekonder dismonera ise ağrının kaynağının diğer organlardan da kaynaklı olabileceğini belirten bir adet sancısıdır. Sadece belirli aylarda değil her ay şiddetli olarak ağrılar yaşatabilecek hastalıkların kaynağı olduğu bir türdür. Evresini tamamlamış daha ileri yaşlardaki bayanlarda daha sık görülür.

Çikolata Kisti Ya Da Miyom Ağrı Yapar mı?

Yumurtalıklarda kendini belli eden bu hastalıklar oldukça önemlidir. Miyom, çikolata kistine göre daha masumdur. Zaman ve adet dönemlerinde kendiliğinden yok olduğu da görülür. Tabi ağrı yapmaz diyemeyiz hafif de olsa ağrıları artırabilir. Çikolata kisti rahmin iç tarafından beslenir ve rahmin dışına kadar çıkar. Öyle ki bu hastalığı yaşayan bayanlar çocuk sahibi olmakta da zorlanır. Tedavisi de oldukça zordur.