Sağlık

Sedef Hastalığı

Sedef Hastalığı

Sedef Hastalığına Ne İyi Gelir?

Deri hastalıklarından en belirgin şekilde kendini belli eden sedef hastalığı alternatif tıpta karşılığını en fazla bulan rahatsızlıklardan biridir. Özelikle turizm bölgelerinde sedef hastalığı üzerine tesisler bile kurulmuştur. Bu tür yerleri tercih edenlerin çözümünü merakla bekledikleri soru sedef hastalığına ne iyi gelir sorusudur.

Sedef hastalığı nedir?

En yoğun olarak 14- 26 yaş aralığında, saç altında, sırtın al tarafında, dizde veya dirsekte görülen, kabuklanma şeklinde başlayarak deri dökülmesine ve derinin renk değiştirmesine neden olan, bulaşıcı özellik taşımayan hastalık sedef hastalığıdır. Hastalığın en temel sebebi genetik aktarımdır.

Tıp literatüründe sebebi kesin olarak bilinmeyen hastalıklardan biri olan sedef hastalığı gizemini korumaktadır. Normalde ölü derilerin vücuttan atıldığı bir sisteme sahip olan insanoğlu, sedef hastalığında halen canlı olan deri hücrelerinin de dökülmesine tanık olmaktadır. Ölü derilerin atılması insanın olağan süreçlerinden biri iken, buna kıyasla daha hızlı bir şekilde deri değiştirirse renk bozulmaları meydana gelmektedir.

Eğer sedef hastalığından şüphe duyuyorsanız kendinizde şu belirtileri arayın. Vücudunuzda pullu beyaz lekeler olması ve bu lekelerin ardından kırmızı veya pembe renge dönüşen bir cilt yapısına sahip olmanız şüphelenmeniz için yeterlidir. Bu belirtileri görür görmez cilt uzmanına gitmeniz en mantıklı iş olacaktır.

Tabi sedef hastalığı yavaş yavaş ilerleyebildiği gibi, aniden ortaya çıkıp belirtilerini birden de gösterebilmektedir. Bu şekilde başlayan sedefin saçlı deride, dizde veya dirsekte görülme sıklığı oldukça fazladır. Özellikle yüz bölgesinde veya başın arka kısmında, kulak çevresinde olması sedef hastası insanı estetik olarak rahatsız edebilmektedir.

Sedef hastalığına ne iyi gelir sorusuna çeşitli termal tesislere giderek oradaki önerilere uyarak cevap arayan çok insan vardır. Ölü deri hücrelerini havuz içindeki balıklara yedirerek yenilenmesini sağlamak yöntemine dayalı bu olaydan, hastalar gerçekten fayda sağlıyorlar mı sormak gerek. Deri hastalığı yaşayan bu kadar insan tercih ettiğine göre mutlaka bir karşılığı vardır.

Tıbbi olarak sedefli bölgeye ışın tedavisi yapma veya kortizon içeren kremler vasıtası ile durumu düzeltmek diğer seçenekler arasındadır. Deriye faydası olan D vitaminini güneşten yeterince alamayanlar takviye haplar ile tamamlamaya çalışmaktadırlar.