Sağlık

Sepsis Hastalığı Tedavisi

Sepsis rahatsızlığı toplumda kan zehirlenmesi, septik şok olarak da bilinen bir hastalıktır. Hastalık hayatı risk teşkil eden bir rahatsızlıktır. Büyük yarası olan bireyler ile şiddetli bir hastalık geçiren ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler dikkatli olmalıdır. Acil Tıbbi müdahale gerektiren bir rahatsızlıktır. Sepsis hastalığı tedavisi uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Kan zehirlenmesini şiddetli olarak yaşayan bireylerin hastaneye yatırılması gerekir. Böyle bir rahatsızlık belirtisi olan kişiler uzmanlara götürüldüğü takdirde uzmanlar bu kişilerin yaşamsal fonksiyonlarını hayatta tutmak için gereken önlemleri mutlaka alacaktır. Hastalığın asıl tedavisi antibiyotikler ile yapılmaktadır. Rahatsızlığın çok şiddetli olduğu durumlarda antibiyotik damar yolundan verilir. Ayıca kişiye serum verilir. Bunun nedeni aşırı su kaybı ve kan kaybının olmaması içindir. Bunlara ek olarak bu tür rahatsızlığa yakalanan bireylerin oksijen ihtiyacı artacağından oksijen takviyesi de yapılır.

Kan Zehirlenmesi Belirtileri

Nabzın yükselmesi, solunum hızının artması, titreme, yüksek ve düşük ateş. Kan zehirlenmesinin en belirgin belirtileri bunlardır. Böyle bir durumla karşılaşılması durumunda mutlaka bir doktora başvurulmalı ve tıbbi yardım alınmalıdır.

Kan Zehirlenmesi Neden Olur?

İnsan vücudunda zararlı bakteriler de yaşamaktadır. Ancak bunlar insan sağlığını riske atacak cinsten değildir. İnsanın bağışıklık sistemi bulaşıcı hastalıklara tepki gösteren bir yapıdadır. Bağışıklık sistemi hastalıklara karşı vermiş olduğu tepkilerde bazı kimyasallar salgılar. Salgılanan bu kimyasallar ile mikroorganizmalara karşı konur. İşte mikroorganizmalarla mücadele eden bu kimyasalların seviyesi insan sağlığına zarar verecek seviyeye yükselirse sepsis ya da kan zehirlenmesi dediğimiz hastalık ortaya çıkar. Her bireyin kan zehirlenmesi rahatsızlığı yaşama ihtimali her zaman vardır. Ancak bazı rahatsızlıkları olan bireyler daha çok risk altındadır. Şeker hastalığı olan bireyler ile İdrar Yolu, Akciğer ve Karın bölgesi iltihaplanması rahatsızlığı olan bireyler normal insanlara göre daha çok risk altındadır.