Servikal Enfeksiyonlar Nelerdir?

Servikal enfeksiyon ya da rahim boyunca oluşan aşınma, kronik durumlu meydana gelen enfeksiyonlar, beklenmedik Ph dengesi bozukluğu, östrojen hormonunda normal üssü seviyede olma veya türlü türlü travmalara bağlı olarak meydana gelebilir. Bu olay, rahim boynundaki hücrelerin iltihaplanması olayıdır. Bu olay; tahrişe, kızarıklıklara vede iltihaplanmalara sebep olur. Sıklıkla görülmese de rahim ağzı kanseri gibi problemlere sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra; iltihaplanma ile beraber akıntı, üreme organlarında bozukluk, sırt ağrısı ve kanama gibi durumlar görülebilir. Peki, Servikal Enfeksiyonlar Nelerdir? Sebepleri Nelerdir?

Servikal Enfeksiyonun Sebebi Nedir

Servikal enfeksiyonlar nelerdir? Bunun sebebi ve belirtileri nedir? Hemen hemen her bayan servikal erozyon durumundan etkilenebilir. Doğurganlık çağında olan bayanlarda daha sık görülme olasılığı vardır. Bunun sebebi; herhangi bir nedenden dolayı oluşan enfeksiyon, kötü huylu olan bir tümör ya da ard arda doğum yapılması olabilir. Bu sendrom, doğum kontrol ilaçları kullanan genç bayanlarda da görülebilir.

Servikal Enfeksiyonların Tedavisi

Servikal enfeksiyonunun neden olduğu sorunların tespiti bir jinekolog tarafından tedavi ile kolayca tespit edilebilir. Fakat bu hastalığın birden fazla belirtisi olabildiği gibi bazen çoğu kadında hiçbir belirti görülmemektedir. Bu belirtiler; zorlu bir şekilde idrar yapımı, sıklıkla görülen az da olsa meydana gelen kanamalar, vajinal akıntı gibi belirtiler servikal enfeksiyondan kaynaklı olan sorunların habercisidir.

Enfeksiyonlar; çoğu zaman epitel doku üstünde oluşur, çünkü bu tip ortamlarda organizmaların üreyebilmesi için uygun bir yerdir. Rahim boyunca görülen kızarıklar ve granüle şeklinde gözükmesinin nedeni de budur. Bu tip rahatsızlıkların tespiti yapılınca kesin tedavileri olabildiği gibi kesin ve çare olunmayan tedavileri de bulunabilmektedir. Özellikle enfeksiyondan ötürü kaynaklanan rahim ağzı kanserinde kullanılan tedavi yöntemi her bayanda eş değer iyileşme göstermez.