Sezaryen Doğumun Zararları ve Riskleri

Sezaryen ile yapılan doğumlar, tüm dünyada son dönemde en çok tercih edilen doğum türüdür. Anneleri bu yönteme yönlendiren bazı sebepler var tabi ki. Özellikle normal doğum korkusu yaşayan bayanlar ve tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olacak aileler genellikle sezaryen ile doğum yöntemini tercih ediyorlar. Fakat sezaryen doğumun zararları ve riskleri göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Sezaryen ile yapılan doğumların sonrasında, normal doğumlara göre çok daha fazla ağrı olmaktadır. Sezaryen ile yapılan doğumların en çok yol açtığı sorunlar, enfeksiyon, kanama, bağırsak ve mesane bölgelerinde ki yaralanmalardır. Sezaryen doğum sonrasında akciğere kan pıhtısı atılma riski de normal doğuma göre daha fazladır. Ayrıca ilk doğumunu sezaryen ile gerçekleştiren annelerin, sonra ki doğumlarında normal doğum yapma şansı neredeyse hiç kalmamaktadır.

Sezaryen Doğumun Bebeklere Zararları

Genel olarak sezaryen doğumun bebekler açısından daha az risk taşıdığı düşünülür. Fakat yapılan araştırmalar göstermiştir ki, sezaryen ile doğan bebeklerin astım hastalığına yakalanma riski, normal doğum ile dünyaya gelen bebeklere oranlar daha fazladır. Sezaryen bebeklerin yumurta, kuruyemiş ve balığa alerji duyabildikleri de saptanan bir başka zarardır. Sezaryenin bebeğe zararlarından bir başkası da bebek ile anne arasında ki iletişimi geciktirmesidir.

Sezaryen ile doğan bebeklerin DNA’larında değişimler yaşandığı da öne sürülen bir başka durumdur. Bu durum sezaryen bebeklerinin hayati risk taşıdığının bir göstergesi olarak değerlendirilebilir.

Yapılan araştırmalar, bu tür doğumlarda genetik yapının bozulmasının, astım, kanser, şeker gibi hastalıkların riskini artırdığı belirlenmiştir. Bunların dışında ise, öğrenme zorluğu, kabızlık, uyku problemleri gibi bazı rahatsızlıklar, sezer yan ile dünyaya gelen bebeklerde gözlemlenmiştir.

Sezaryen doğumun zararlarından minimum düzeyde etkilenmek için, doktor tavsiyesi dışında bu yola yönelmemekte fayda olacaktır.