Anne adayının normal doğum için risk faktörleri taşıdığı durumlarda, anne ve bebeğin zarar görmemesi için uygulanan sezaryen ile doğum yöntemi; karın bölgesi ve rahmin cerrahi işlem ile kesilmesinin ardından bebeğin alınması yöntemiyle uygulanır. Yüksek miktarda kan kaybı yaşanabilen operasyon, normal doğumun riskli olduğu durumlarda tercih edilmelidir. Normal doğum konusunda korku ve endişe yaşayan bazı anne adayları sezaryen ile doğum daha mı kolay, sezaryen nedir? nasıl yapılır? sorularının cevaplarını arayabilir. Ancak normal doğumun risk faktörleri içermediği durumlarda sezaryen uygulaması doktorlar tarafından tercih edilmez.

Sezaryen İşlemi Nasıl Yapılır

Sezaryen doğum yöntemi uygulanacak hastaya genel anestezi ya da lokal anestezi uygulanabilir. Genel anestezi de doğum yapacak kişi narkoz kullanılarak uyutulur. Lokal anestezi de ise anne adayı uyanıktır ve ağrı ya da acı hissetmez. Ayrıca lokal anestezi de anne çocuğunun ilk doğum anını da görebilir. Sezaryen operasyonu uygulama ve iyileşme aşamalarında normal doğuma göre farklılıklar gösterebilir. Özellikle aşırı kan kaybının yaşanması muhtemel olduğu için operasyonu yapan hekim çok önemlidir. Sezaryenle doğum işlemi gerçekleştikten sonra operasyon durumuna ve anne ile bebeğin durumuna göre doğum yapan kişi 3 güne kadar hastanede kalabilir. Doğumdan sonraki hafta anne dikişlerini aldırmalıdır. Kullanılan yöntemde kaybolan dikişler kullanıldı ise annenin dikişleri aldırmasına gerek yoktur.

Sezaryen Doğum mu Normal Doğum mu Tercih Edilmelidir

Sezaryen doğum, normal doğum koşullarına uygun olmayan anne adaylarında tercih edilmelidir. Ameliyat olarak algılanması gereken işlemde karnın kesilmesi işlemi olduğundan kesilen bölgede iltihaplanma olasılığı vardır ve dikişlerin uygulandığı alan mikrop kapabilir. Ayrıca operasyon esnasında meydana gelebilecek bir hata, annede sürekli devam edecek idrar yolları işlev bozukluğuna da sebep olabilir. Normal doğumdan daha tehlikeli olan sezaryen doğum konusunda anne adayı mutlaka bilgilendirilmelidir. Annenin normal doğum yapılabilmesi uygunsa normal doğum yapması hususunda teşvik edilmelidir.