Sağlık

Sıcak Çarpmasına Karşı Alınacak Önlemler

Sıcak hava birçok kişinin sevdiği ve deniz havuz keyfi yapmak için istediği bir havadır. Fakat şöyle bir durum var ki, o da aşırı sıcak havanın etkilediği birçok insan vardır. Kroner hastalıkları olanlar, kalp hastaları, tansiyon problemi olanlar başta olmak üzere oldukça büyük bir kısım kişiye olumsuz etkiler. Uzmanlar bu sebepten dolayı bu tür rahatsızlıkları ve şikayetleri olanların özellikle güneşin en yoğun olduğu öğlen saatlerinde kesinlikle dışarıya çıkmamaları konusunda sık sık uyarıyorlar. Eğer mutlaka çıkılacaksa, akşam saatlerin de çıkılmasının daha doğru olacağını da belirtiyorlar. Peki, Sıcak Çarpmasına Karşı Alınacak Önlemler nelerdir?

Hangi Rahatsızlıklarda Sıcakta Dışarıya Çıkılmamalı?

Kalp hastalığı olanlar, kroner rahatsızlıkları olanlar, tansiyon hastaları, hamileler, bebekler, hiper aktif çocuklar, ms ve mg türü nörolojik hastalıkları olanlar, yaşlılar aşırı sıcak havada kesinlikle dışarıya çıkmamalı. Bunun yanı sıra sağlıklı kişiler bile olumsuz olarak etkilenebileceği sıcak havalarda bu rahatsızlıkları olan kişilerin kati suretle daha dikkatli olmaları gerekir.

Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Sıcak havalarda, sıcak çarpmasına karşı alınacak önlemler, sağlıklı, sentetik olmayan pamuklu kumaşlardan üretilmiş bol kıyafetler giyilmesidir. Bu kıyafetler bir nebze de olsa rahatlık ve konfor sağlayacaktır, tabii bu kıyafetler açık renk olması gerekir. Diğer bir önlem ise eğer evin içinde çok sıcak bir ortam varsa ve sık sık duş alma ihtiyacı hissediliyorsa, bilinenin aksine soğuk suyla değil ılık su ile duş alınmalı. Önemli bir nokta ise kurtarıcı olarak bilinen klimalardır. Aşırı sıcaklarda çoğu kişinin başvurduğu klimalar serinletirken hasta etme olasılığı oldukça yüksektir. Klima önünde kesinlikle durulmamalı. Dışarı çıkılacaksa şapka veya şemsiye ile çıkılmalı ve mutlaka su bulundurulmalı, mümkün olduğunca da gölge yerlerden yürümek en doğru yol olacaktır. Çok fazla terleme söz konusu olacağından bol miktarda sıvı tüketimi kesinlikle ihmal edilmemeli. Ayrıca yoğun fiziksel aktiviteler ve spor yapmak için sabah yada akşam saatlerini tercih etmek gerekir, yapılacak her bir saatlik spor aktivitesi için en az 2 ile 4 bardak sıvı alınmalıdır. Ağır fizik aktivitelerden kesinlikle kaçınılmalıdır. Vücut ısısının aşırı yükselmemesi için günde en az 4 defa duş alınmalı, duş almanın mümkün olmadığı durumlarda ise eller, ayaklar, yüz ve ense soğuk su ile ıslatılmalı yada silinmelidir.