Sigara Anne Karnında Gelişim Geriliğine Neden Olabilir

Gebelik süresince sağlığınıza dikkat etmeniz bebeğinizin sağlıklı gelişimi konusunda olumlu sonuçlar doğuruyor. Özellikle, bu dönem beslenme konusunda gösterdiğiniz hassasiyeti bazı kötü alışkanlıklarınız konusunda da göstermelisiniz. Zararlı maddelerden bu dönemde kesinlikle uzak durmak gerekiyor. Bunlardan ilki ise sigara. Hamilelikte sigara içmek bebeği oldukça olumsuz ve kötü bir şekilde etkileyebiliyor. Bu nedenle gebelikte kesinlikle sigara kullanmamak gerekiyor.

Hamilelikte Sigara Kullanmanın Başlıca Zararları

  • Sigara kullanan annelerin kanındaki oksijen seviyesinde mutlak manada bir düşüş oluşuyor ve bu da bebeğin gelişiminin doğrudan etkilenmesine sebep olabiliyor.
  • Sigara kullanmak doğumun erken başlamasına sebep olabilecek çeşitli etkenlerin ortaya çıkmasını sağlıyor.
  • Bebeğin içinde bulunduğu ve gelişmesinde etkili olan su kesesinin yırtılmasına ve bebeğin gelişiminin tamamlanmadan doğumun başlamasına sebep olabiliyor.
  • Bebeğin akciğerlerine doğrudan zarar verebildiği için doğduğunda bebekte bir takım solunum problemleri ortaya çıkmasına sebebiyet verebiliyor.
  • Anne karnında ani ölümlerin yaşanabilmesine sebep olabiliyor.
  • Doğumdan sonraki dönemde annenin bebeğini besleyeceği anne sütünün miktarında azalmaya sebep olabiliyor.
  • Sonuç olarak anne ile göbek kordonu aracılığıyla bağlı olan bebek, annenin sigara içerken vücuduna aldığı bütün zararlı ve kimyasal olan maddeleri doğrudan kendine alıyor ve bu durum bebeğin gelişimini kesinlikle çok fazla ve kötü bir şekilde etkileyebiliyor.

Hamilelikte Sigaradan Uzak Durulması Şart!

Eğer bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlamasını ve sağlıkla dünyaya gelmesini istiyorsanız kesinlikle sigaradan uzak durmalısınız. Sigara içerisinde bulunan bütün kimyasal ve zararlı olan maddeler doğrudan kanınıza oradan da bebeğinize geçebiliyor. Bu durum da bebeğin gelişiminin olumsuz olarak etkilenmesine sebep oluyor. Gelişimsel anlamda bebeğin ihtiyacı olan oksijen oranı sigara kullanımı ile birlikte çok fazla düşüş gösteriyor. Bu da bebeğin gelişimi doğrudan olumsuz olarak etkilenmesine sebep olabiliyor.