Sigara Dumanının Bebekler ve Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Sigara bilindiği üzere hem içen hem de yanında içilen kişilerin sağlığı açısından epey zararlı bir maddedir. Bilinen zararlarının yanı sıra daha ortaya çıkmamış pek çok zararının olduğu ön görülmektedir. Sigara, içerdiği zehirli maddeler açısından sağlık üzerinde pek çok olumsuz etkiye neden olur. Tüm bunlara rağmen Türkiye, sigaranın en fazla kullanıldığı ülkeler sıralamasında 4. Sırada yer almaktadır. Sigara, içerdiği katrandan ötürü özellikle akciğere büyük oranda zarar vermektedir. Akciğer kanseri, gırtlak kanseri, solunum yetmezliği gibi daha pek çok hastalık türüne; cilt kusurları, cildin daha çabuk yaşlanması gibi cilt sorunlarına da yol açmaktadır.

Sigaranın yetişkinler üzerindeki etkisi bir yana bebekler ve çocuklar üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Bebek ve çocukların yanında içmeseniz bile üzerinize sinen sigara kokusu dahi bir takım sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Uzmanlar evde küçük bir bebek veya çocuk varsa evin balkonunda dahi sigara içilmemesini önermektedir. Bebeklerin ve çocukların bünyesi yetişkinlere oranla çok daha hassastır. Bu nedenle sigara dumanı bir yetişkini büyük oranda etkilemese bile bebek ve çocuklarda durum böyle gelişmeyecektir.

Sigara dumanına maruz kalma yani pasif içicilik, sigara içmekten çok daha zararlı bir türdür. Sigara kullanan bir ebeveynin sigara içtikten hemen sonra çocuğuyla yakınlaşması onun daha o yaşta pasif içici olmasına neden olmaktadır. sigaranın zararlarının bebek ve çocuk yaşta iken hissedilmesi ilerleyen zamanlarda büyük sağlık sorunlarına yol açacaktır. Aynı şekilde hamilelik döneminde sigara içilmesi de bebek üzerinde olumsuz etkilere neden olacaktır. Hamilelik döneminde içilen sigara direkt olarak bebeği etkiler. Bebeğin doğumunda veya doğduktan hemen sonra fiziksel eklemlerin sağlıklı olmaması, solunum yolu rahatsızlığı, böbrek yetmezliği, gibi rahatsızlıkların ortaya çıkma ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle hamilelik döneminde sigara kullanılmaması çok ama çok önemlidir.

Bebekler günlük yaşamlarında maruz kaldıkları kötü havaya karşı bile epey duyarlıyken sigara dumanından etkilenmemeleri kaçınılmazdır. Bu nedenle eğer sigara kullanılıyorsa içtikten en az 15 dakika sonra bebekle aynı ortamda bulunulması önerilmektedir. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de her 3-4 bebekten birinin pasif içici olduğu ortaya çıkmıştır. Pasif içicilikten dolayı sigaranın olumsuz etkilerinden birebir etkilenmekteler ve birkaç sene içerisinde bu kötü durumları yaşayabilmektelerdir.

Bebeklerin ve çocukların sigara dumanına maruz kalması en basit şekliyle astım olarak meydana çıkar. Küçük yaşlardan itibaren astıma yakalanan bir çocuk ilerleyen dönemlerde çok daha ağır sağlık sorunları yaşamaya meyilli hale gelmektedir. Sigaranın çocuklar üzerindeki bir başka etkisi de bağımlılık olarak gözlemlenmektedir. Küçük yaşlardan beri pasif içici konumunda olan çocuklar sigaranın yaratmış olduğu bağımlılıktan etkilenmekte ve henüz 10-12 yaşlarına geldiklerinde bu ürüne karşı bir direnç göstermektedir. Sigara bağımlılığı bu kadar küçük yaşta başladığında ise birkaç sene içerisinde kötü yönlerini göstermeye başlaması kaçınılmaz olacaktır.

Sigara dumanının bebekler üzerindeki bir yan etkisi de bağışıklık sistemini zayıflatmasıdır. Bünye olarak bebekler yetişkinlere oranla çok daha zayıftır. Sigara dumanı bu durumu hepten düşürmektedir. Sigara dumanına maruz kalan bebeklerin bağışıklık sistemleri yavaşlar. Virüs, mikrop, bakteri gibi hastalık nedeni olan türlere karşı direnci düşer. Bebeklerin sağlığı bakımından bu kadar düşük bir bünyeye sahip olmaları iyi değildir. Bu nedenle bağışıklık sistemini düşürecek olan sigara dumanı gibi zararlı etkenlerin bebeklerden uzak tutulması gerekir.

Aile bireylerinin yapması gereken şey sigara kullanımını bebek ve çocukların yanında iken sıfıra indirmektedir. Sigara kullandıktan sonra koku dağılana kadar, bu kokuyu bebek ve çocuklardan uzak tutmaktır. Bu şekilde pasif içicilik durumu ortadan kaldırılabilmektedir.