Sağlık

Siğil İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Siğil için doğal tedavi yöntemleri bir cildiye doktoruna danıştıktan sonra kullanmanızda yarar var. Siğil çatlak, yarık, kesik ve yaralar sonucu ile deriye giren HPN virüslerinin sebep olduğu bir cilt hastalığıdır. Virüs barındırdığı için bulaşıcıdır. Araştırmalara göre 120 çeşit siğil tipi vardır. Siğiller genellikle yüz, diz, parmak, dirsekte meydana gelir.

Siğilin Nasıl Meydana Gelir?

Siğiller tenin en dış tabakasına giren bir virüs sebebiyle olur ve bu virüsün burada üremesiyle yayılır. İyi huylu olarak bilinen siğiller sepici özelliktedirler. Vücudunda siğili olan kişiye doğrudan dokunma yoluyla veya ortak kullanım eşyalarının kullanılmasıyla serpebilir.

Siğili İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Vücudun her kısmı için bu yöntemlerin uygulanması çeşitli sağlıklı sorunlarına sebep olabilmektedir. Mesela genital bölge hassas yapıya sahip olduğundan bu metotları uygulamamak gerekmektedir. Alerjik reaksiyon gösteren kişisel uzak durmalıdır. Sistemli olarak elde edilen verilere dayanarak kimisinin işe yaradığı ileri sürülmektedir.

Bitki Yağları

Hint yağı, limon yağı veya çay ağacı yağı gibi bitkisel yağlar siğilleri kurutmak için kolaylık sağlar. Gün içerisinde bir kez siğil üzerine uygulanır.

Muz Kabuğu ve Patates

En çok bilinen yöntemlerden biri de patates ve muz kabuğunun siğile sürülme metodudur. Siğile uygulamada muz kabuğu nazikçe günde 2 kere sürülmektedir. Ayrıca harika bir netice için direkt siğilin üzerine taze doğranmış patates ile nazikçe ovalanabilir.14 günlük bir uygulamadan sonra siğillerin yok olacağı iddia edilmektedir.

Sarımsak

Siğil tedavisi hususunda etkin bir rol oynayabilmektedir. Antibiyotik özelliği sebebiyle sarımsak, siğilin tedavisinde uygulandığına dair bilgiler vardır. Sarımsak rendelenir, siğilin üzerine sürülür ve temiz bir bez ile sarılır 1 saat sonra bandaj çıkarılır. İşlem birkaç kez tekrarlanabilir. Fakat bir takım yan etkileri olabileceği için bir uzmana danışmak gerekmektedir. Sarımsağın siğiller üzerindeki tesiri sarımsağın antiviral yapıya sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Aloe Vera

Jel veya krem siğil tedavisi için en önemli bitkisel ürünlerden bir tanesidir. İçerisinde aloe vera barındıran şampuan ve sabunlarda yaşamınıza dahil etmenizde fayda vardır.

Propolis

Sıvı hale getirilmiş propolis siğil üzerine 2 damla damlatıldığında siğilleri tedavi edici etkiye sahiptir.