Sık Görülen Sporcu Rahatsızlıkları Nelerdir?

Sık Görülen Sporcu Rahatsızlıkları Nelerdir? Sporcu rahatsızlıkları genellikle uğraşılan spora göre farklılıklar gösterir. Dünyada futbol çok küresel bir spor olduğu için daha çok futbolcuların sakatlandığı düşünülse de sporun her türlü dalında sakatlanmak mümkündür. Futbolcularda bağ yırtılması, adele ve tendon problemleri, koşucularda aşırı zorlamadan kaynaklı problemler, hentbol yapan kişilerde daha çok omuz sakatlıkları, kayak yapan sporcularda vücudun zorlanmasına bağlı olarak adeleler zorlanır ve sakatlıklar oluşur.

Adele ve Tendon Sakatlıkları

Yaşı ilerlemiş ve spora belli bir süre ara verip tekrar başlamış sporcularda görülmesi sık rastlanan bir durumdur. Bu sakatlığın ana nedeni aşil tendonun kopmasıdır. Özellikle spora ara verip tekrar başlayan kişiler spora direkt başlamak yerine ilk önce hazırlık dönemi geçirmelidir ve yaşa uygun sporları tercih etmelidir.

Kıkırdak Yaralanmaları

Vücudun dengesine bakmaksızın dikkatsizce yapılan sporda ortaya çıkan bir problemdir. Kıkırdak doku çok hassas bir dokudur. Ağrı şeklinde ortaya çıkmadığından erken teşhisi olmayabilir. Damarlı yapısı olmadığından doku eklem sıvısından beslenir bu yüzden tanısı geç konulursa dokunun beslenmesi kısıtlı olacağından iyileşme süresi uzar. Kıkırdakta oluşacak problemleri önlemek için kendini tekrar eden hareketlerden oluşan sporlar tercih edilmelidir. Bu sporlar yüzme veya yürüme olabilir.

Bağ Yaralanmaları

Bu tarz yaralanmalarda akla ilk olarak büyük eklemler gelir. Daha çok diz bölgesinde görülür. Diz bölgesinde de ön çapraz bağlarda görülür burası kendini yenileyemez ve cerrahi müdahale kaçınılmaz olur. Bağ yaralanmalarından korunmak için spora başlamadan önce ısınma hareketleri yapmalıyız ve zemininde spora uygun olup olmadığına bakmalıyız.

Menüsküs Yırtıkları

Kıkırdak dokuda bir yapı olup gençlerde görülürse dikişle tedavisi sağlanmaya çalışılan yırtıklardır. İleriki yaşlarda spor yapılmasa dahi yırtılmalar görülebiliyor. İleriki yaşlarda spor yaparken limitler zorlanmamalı ve yaşa göre hareket edilmeli bu sayede menisküs yırtıklarını azaltabiliriz.