Sinestezi Hastalığı Nedir?

Sinestezi hastalığı karmaşık duyu veya birleşik duyu olarak adlandırılır. Duyunun aynı zamanda diğer bir duyuyu algılaması olarak da tanımlanabilir. Aslında beynin duyduğu sesleri zihnin görsel olarak çevirmesi ve görülen şeyleri de seslere dönüştürerek algılanmasıdır. Sinestezi hastalığı nedir? Sorusuna somut örnekler vermek gerekirse bu hastalığa sahip olanlarda seslerin koklanabilir olduğu, şekillerin tadılabilir olduğu, renklerin duyulabilir olduğu belirtilmiştir. Bu hastalığa yakalanan kişilerde kitap, dergi veya gazete okurken yazılar renkli bir hal alıyor, müzik dinlerken veya konserdeyken ortamda bir anda kıvılcımlar görebiliyorlar. Renkli görsellere bakarken ansızın sesler duyabiliyorlar. Sinestezi hastalığına sahip olanların yaşamında bunlar oluyor. Yani bir duyusu diğer duyusunu uyararak aktif hale getiriyor.

Sinestezinin çeşitleri nelerdir?

Sonradan sahip olunan sinestezi ve sebebi belirlenemeyen sinestezi olarak iki şekilde inceleniyor. Sonradan sahip olunan sinestezi hastalığı başka bir rahatsızlık durumu ortaya çıkınca kendini belli ediyor. En yaygın örnek olarak epilepsi hastaları gösterilebilir. Sonradan sahip olunan sinestezi kalıcı olabildiği gibi geçici süreyle de oluşabilir. Bunun sebebi kafatasına alınan darbeler, yan etki oluşturacak kimyasal madde kullanımı, beyindeki lobların zarar görmesi olabiliyor. Sebebi belirlenemeyen sinestezi hastalığı ise 25.000 kişide birçok nadir görülüyor. Yalnız bilinmesi gerekiyor ki her sinestezi hastası olan kişi bu durumun belirtilerini aynı derecede yaşamazlar. Gözlenen hastalar ve deneyim sonucu ortaya çıkanlar bunu doğruluyor. Bu hastalıkla ilgili genelleme yapmak yanlış olur çünkü bu hastalığa yakalanacak insan tiplemesi diye bir şey söz konusu değildir. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki kadınların bu hastalığa yakalanma oranı erkeklere göre çok daha fazla. Sebebi ise X kromozomları üzerinden gene geçebilmesi olarak ön görülüyor. Yapılan araştırmalarda sinestezi hastalarının hafızalarının çok güçlü olduğu görülürken matematiksel zekâlarının oldukça düşük olduğu görülüyor.

Sinestezi istemsizce oluşur, algılar zamanda ve uzay boşluğunda bir yere sahiptir ve her ortamda açığa çıkmayabilir. Hep aynı ve sabit bir algı ile ortaya çıkarak değişiklik göstermez. Sinestezik olan algılar kolayca unutulmaz ve sinestezik algıların sonucunda ansızın duygu boşalması yaşanabilir.