Sinir Sıkışması Nasıl Geçer?

Sinir sıkışması rahatsızlığı genellikle bir sendrom olarak görülmekle beraber zaman içerisinde kendiliğinden geçmesi mümkündür. Buna karşılık kendiliğinden geçmeyen semptomlar da görülmektedir. Bunun için öncelikle konunun uzmanı olan hekimlerden yardım almak gerekmektedir. Geçmeyen sinir sıkışması hastalığı zaman içerisinde sinirlerin tahribatına hatta kopmasına kadar ulaşan sonuçlar doğurabilmektedir. Peki, sinir sıkışması nasıl geçer? ve ne yapılmalıdır?

Sinir Sıkışması Nedir?

Sinir sıkışması tıp dilinde Karpal Tunel Sendromu olarak adlandırılmaktadır. Bu sendrom çoğunlukla meslek hastalığı olarak da bilinmektedir. Hastalığın, meslek hastalığı olarak adlandırılması bir işi yaparken sürekli aynı vaziyette bulunulması ve bunun el ve bilek sinirlerinde oluşturduğu tahribat olarak düşünülebilir. Sürekli aynı pozisyonda çalışmak zorunda kalanların büyük bir çoğunluğu bu şikâyetle hastanelere başvurmaktadır. Örnek verilecek olursa sürekli bilgisayar başında çalışan kişilerin gün içerisinde yaptığı hareketler kısıtlıdır. Mouse ile çalışanlar ve yazı yazan kişilerin elleri hep aynı pozisyonda olduğundan zaman içerisinde bu pozisyon el ve bilek sinirlerine zarar verir. Tıp dilinde Karpal Tunel olarak adlandırılan bu sinir el bileklerinde bulunur ve parmaklara giden sinirlerin dağılımını sağlar. Bu sinirin zarar görmesi de ellerde uyuşma ve karıncalanma hissi yaratır. Bunun yanı sıra iğnelenme hissi de önemli ölçüde hissedilir. İleri düzeydeki sendromlar yaşandığında ise ise his kaybı ve parmakların görevlerini yerine getirememesi durumları ile de karşılaşılmaktadır.

Sinir Sıkışmasının Geçmesi İçin

Sinir sıkışması zaman içerisinde kendiliğinden geçse de geçmeyecek derece olan sendromlar muhakkak hekimler tarafından tedavi edilmelidir. El uyuşması ve karıncalanma hissi ile hastaneye başvurduğunuzda sizi yönlendirecekleri birim Nöroloji bölümüdür ki bu bölüm sinir hastalıkları dalında görev yapar. Doktor tanı koyabilmek için sizden EMG ve MR (emar) testleri isteyebilir. Bu testlerde sinir sıkışması saptanması durumunda ise ilerleme derecesine göre tedaviler uygulanmaya konur. Bu tedaviler için de Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon bölümleri devreye girer. Eğer sendrom ilk evresinde ise basit egzersiz hareketleri ile tedavi edilebilir. İleri seviyedeki sinir sıkışmaları ise ameliyat olmayı gerektirebilir. Karpal Tunel sinirine takılacak olan bir stent ile sinir eski haline geri döndürülür ve kısa sürede tüm işlevlerini yeniden kazanabilir.