Sağlık

Sinüzit Nedir?

Özellikle kış aylarının soğuk etkisi ile tetiklenen sinüzit rahatsızlığı çok büyük problemler yaşatmasa da hastalara günlük yaşam kalitesine büyük zararları vardır. Kısa sürelik Sinüzite yakalananlar olduğu gibi bu hastalık kronik olarak da görülebilir. Sinüzit için belirli bir mevsim söz konusu değildir. Fakat vücudun kış aylarında soğuk etkisi ile direncinin düşmesi Sinüzitin daha fazla görülmesine sebep olur. sinüzit nedir? Sorusunun gerçek karşılığı yüzün burun ve göz etrafındaki bölgesinde burna bağlanan kanallar vardır. Bu kanallar çeşitli enfeksiyon ve iltihaplanmalar ile beraber dolar. Bu sinüzitin başlama nedenidir.

Sinüzit Kendini Nasıl Belli Eder

Kış aylarında görülen nezle ve grip gibi hastalıklara benzer belirtiler gösterir. Sinüzit olanlarda yüzün göz ve alın bölgesinde ağrılar, ani ateşlenme burun tıkanıklığı ya da aşırı akıntı. Uzun süreli nezleler yorgunluk vb. durumlar Sinüzit hastalığının belirtileri arasında yer alır. Çok sık olmamakla beraber özellikle yetişkinlerde ses kısılması gözlerde şişme ve aşırı yaşarma da sinüzit göstergesi olabilir. Sürekli burun tıkanıklığı yaşayanlar, yorgunluk hissinin uzun sürmesi, baş ağrıları, aşırı kokuya karşı hassasiyet vb. durumlar çok sık görülüyorsa kronik sinüzit olma ihtimali söz konusu.

Sinüzit Hastalığının Tedavi Süreci

Sinüzit yaşam kalitesini aşağıya çekmesi açısından tedavi edilmesi gereken bir konudur. Gelip geçici bir durum ise hekimler, Sinüzit tedavisi için ilaç ile iyileştirme yoluna gider. Antibiyotik tedavisi kısa süreli görülen sinüzit hastalığına çabuk yanıt veren bir yöntemdir. Sinüzit kronik bir hal aldıysa antibiyotiklerle cevap alınamaz. Etkisi kısa süreli olur. Bu durumda doktorlar tomografi yardım ile durumu inceler ve genelde uygulanan tedavi cerrahi olur. Cerrahi işlem ile bu bölgedeki enfeksiyon ile kapanmış tüm bölge temizlenir. Açılan kanalların rahat hava alması ile mevcut enfeksiyon kendi kendine yok olur.