Siroz Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

İnsan vücudunda kan şekerinin düzenlenmesi, protein, şeker ve yağın birbirlerine dönüştürülmesi gibi pek çok işleve sahip olan karaciğerde, yanlış beslenme ve zararlı maddelerin tüketimi sonucunda bozulmalar meydana gelir, bu da hepatit türündeki hastalıkları tetikler. Siroz hastalığı batılı ülkelerde ölümcül olarak nitelenen hastalıklar sıralamasında ilk 10 içerisinde yer alır. Karaciğerdeki fonksiyonların büyük oranda kayba uğradığı bu hastalıkta alkol yüzünden oluşan siroz herhangi bir tedavi aşamasına cevap vermez. Siroz hastalığı bulunan bir karaciğerin küçüldüğü ve parçacıklı bir yapıya girdiği gözlenir. Kayba uğrayan karaciğer hücrelerinin yerine vücut tarafından yenileri üretilse bile bu üretim aşırı miktarda ve dağınık bir şekilde gerçekleştiği için karaciğer eski işlevlerini yerine getiremez. Peki, Siroz Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi nelerdir?

Siroz Hastalığının Belirtileri

Siroz hastalığı vücutta oluşmaya başladığı zaman hastada çabuk yorulma, yorgunluk, sarılık, iştahsızlık, bulantı, kaşıntı, gaz birikmesi, kabızlık, karın ve bacak bölgelerinde şişlikler, erkeklerde göğüs kısmında büyüme gibi belirtileri vardır.

Hastalığın ilerleyen dönemlerinde belirtiler çok daha şiddetli olur ve teşhis edilme oranı da artmıştır. Hastada gözle görülür bir şekilde kilo kaybı gerçekleşirken iştahsızlık en üst düzeye çıkmıştır. Bacaklarda zayıflama, dokuların su tutamaması gibi durumlar görülür. Zehirli maddeleri süzen bir yapıya sahip olan karaciğer bu işlevini gerçekleştiremediği zaman zehirli hücreler dokuya zarar verecektir. Beyin fonksiyonlarına da etki eden hastalarda algılamada sorun, cinsel istek azalması, kusma gibi belirtiler baş gösterecektir.

Siroz Hastalığında Tedavi Mümkün müdür?

Alkole bağlı olarak gelişim gösteren siroz hastalığı tedaviye yanıt vermez bu nedenle de tedavi edilmesi mümkün değildir. Alkole bağlı sirozda hastalığın erken teşhisi durumlarında hastalığa karşı alınan önlemlerle sirozun şiddeti azaltılabilir.

Hepatit nedeniyle oluşan siroz hastalığında Interferon tedavisi uygulanır ve bu yöntemle virüslerin yayılmaları ve çoğalmaları engellenmiş olur.

Tedavi sürecinde hastaların alkolden uzak durmaları, vitamin almaları, yüksek tansiyona sahip olacakları için tansiyon ilacı kullanmaları, aşırı yağlı yiyecekler tüketmemeleri gerekir.