BakımSağlık

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Besleniriz, susarız, uyuruz… Bunlar bir canlının yaşamı boyunca yapması gereken otonom ihtiyaçlarıdır. Vücudumuzun sağlıklı kalması için düzenli ve dengeli beslenmeye özen gösteririz. Spor yaparız, ek besinler kullanırız, bolca su tüketiriz.

Cildimiz güzelliğimizin yapıtaşıdır. Vücudumuzun duyduğu bu otonom ihtiyaçlar gibi cildimizin de birtakım ihtiyaçları vardır. Cildin sağlıklı ve canlı görünmesi için çok çeşitli yöntemler mevcuttur. Öncelikli olarak bir problemi çözüm yoluna giderken, ana kaynağını tespit etmemiz gerekir.

Birçok insanın mutlaka bir döneminde ortaya çıkan sivilceler, cilt problemleri arasında en yaygın olanıdır. Genelde ergenlik döneminde ortaya çıktığı gibi yaşamımızın farklı dönemlerinde de nüksedebilir. Oluşum sebepleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Yediğimiz gıdalar, kullandığımız ürünler, cildin havasız kalması, iyi temizlenmemesi… Çok çeşitli oluşum sebepleri vardır. Yapılan doğru müdahaleler neticesinde tedavi genellikle olumlu yanıt verir. Doğru bir yöntemle tedavi fazla zaman almadan sonuç verir.

Fakat bu aşamadan sonra genellikle sivilce izleri için müdahale etmek gerekir. Sivilce izleri, sivilce problemi yaşamış her insanda ortaya çıkar mı? Hayır, her insanda görülmek zorunda değildir. Cildinizde iz bırakmalarının da çok çeşitli sebepleri vardır. Kişinin cilt tipi, kullandığı yöntemler, özelliklede sivilcilerine dışarıdan elle müdahale etmesi sivilcelerin kalıntı bırakmasına sebep olabilir.

           Sivilce izleri nasıl geçer? Doğru yöntemlerle cildimiz içinde bulunduğu problemden kolaylıkla kurtulabilir. Yalnız bunun için kesinlikle söylediğimiz gibi doğru yöntemler tercih etmek gerekir. Yöntemimizi belirlerken cilt tipimizi göz önünde bulundurmamızda fayda vardır. Genellikle sivilce problemli çok yağlı ciltlerde daha yaygın bir biçimde görülür. Tedavi yöntemini belirlerken oluşum sebebini ve cilt tipimizi tespit ettik, sıra kullanmamız gereken ürünlere geldi. Öncelikle cildimizin doğal ışıltısını ve ph dengesini bozmamak için doğal yöntemler kullanmaya özen göstermemiz gerekir. Bunlar nedir;

Sivilce probleminde yaygın olarak kullanılan ve renk açıcı olarak bilinen limon suyu, cildin ihtiyacı olan vitaminleri çok zengin bir şekilde içinde bulunduran elma sirkesi, cildin kaybettiği ışıltıyı ve sıvıyı tekrar kazandırmakta etkili olan bal… Liste devam ettirmek gerekirse çok uzun bir sonuca ulaşabilir. Fakat en yaygın kullanılan ve zararsız sonuç alınan yöntemler bunladır. Tabiki aşırı ve yanlış kullanımları cildinizde beklenmeyen etkiler oluşturabilir. Bunun için cildinize hassas bir şekilde masaj yaparak ya da kompleks olarak uygulamanız sizin için faydalı olacaktır. Kürleri cildinize uygularken cildinizi temiz tutmaya ve hijyenik olmaya özen göstermelisiniz.

Sivilce izlerinden kurtulmak için doğal yöntemler dışında kalan yöntemlerde vardır. Günümüz teknolojisi ile lazer uygulamalarıyla ve kimyasal peelinglerle de sivilce izlerinden kurtulabilirsiniz. Fakat cildinizi doğal yöntemlerle korumanız ve beslenmenize dikkat etmeniz bu gibi problemlerle karşılaşmamanız için önleyici bir etken olabilir.