Bakım

Sivilceleri Kurutan Doğal Yöntemler

Sivilceler, akneye meyilli olsa da olmasa da cilt üzerinde beliren ve cilt pürüzsüzlüğünü bozan etkenlerdir. Sivilceleri yok etmek için ise birden çok yöntem denenmektedir. Bu yöntemler bilinçsizce uygulandığında cilde çok daha fazla zarar vermektedir. Herkesin cilt tipi farklıdır. Bu nedenle uygulanan yöntemlerin de farklılık göstermesi gerekmektedir. sivilceleri yok etmek ve sivilce oluşumunu engellemek için pek çok farklı ürün kullanımına başvurulur. Ancak bu ürünler içerisinde pek çok farklı madde bulundurmaktadır. Sivilce problemi olan kişilerin bu maddelerden birine bile alerjisi varsa kullanılan ürün işe yaramayacak, aksine sivilcelerin çoğalmasının yanında ciltte kızarıklık ve tahrişe neden olacaktır. Bu nedenle ürünlerin içeriğinin kontrol edilmesi önemlidir ancak farmakoloji bilgisi olmadıktan sonra bu yöntem de bir sonuç vermeyecektir.

Sivilce problemlerini çözmek için bize etkili sonuçlar sunan bir takım yöntemler vardır. bu yöntemlerden ilki aspirindir. Aspirin, hemen herkesin evinde bulunan, ucuz ve kolay ulaşılabilir bir madde olmasından dolayı pratik bir çözüm yöntemidir. Eğer yüzünüzde yer yer sivilceler var ise bir adet aspirini 1 yemek kaşığı su ile ezip karıştırın. Karışım kremsi bir hal almalıdır. Kremsi bir hal aldıktan sonra sivilcelerinizin üzerine sürün ve 20 dakika kadar bekleyin. Bu yöntem sivilceyi kurutacak ve oluşan kızarıklık ve şişliği indirecektir. 20 dakika sonra ılık bir bez ile veya su ile temizlemeyi unutmayın.

Sivilceleri kurutmanın bir başka alternatif yöntemi ise hepimizin evinde bulunan diş macunudur. Diş macununun markası veya içeriği önemli değildir. Her diş macununun içinde silika denen bir madde bulunur. Bu madde sivilcelerin kurumasına neden olmaktadır. Gece yatmadan önce bezelye tanesi kadar diş macununu doğrudan sivilcenin üzerine uygulayın ve sabaha kadar bekletin. Sabah uyandığınızda diş macununu temizleyin. Akşam yatmadan önce kızarık ve şiş bir görünüme sahip olan sivilcenizin sabah kuruduğunu göreceksiniz.

Etkin bir cilt bakımı sağlayan diğer yöntem ise baldır. Bal doğal bir antibiyotiktir. Vücudu her rahatsızlıkta iyi ettiği, bütünüyle koruduğu gibi cildinizi de korur ve güzelleştirir. Bir yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı toz tarçını bir kase içerisinde karıştırın ve doğrudan sivilce olan cildinize uygulayın. Yarım saat kadar bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın. Bal aynı zamanda yapışkan bir madde olduğu için cildinizdeki ölü derileri de temizleyecek ve gözeneklerinizin açılmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda cildinizi parlatacak ve doğal bir canlılık sağlayacaktır. Sivilcelerinizi kurutacak ve izlerinin yok olmasına yardımcı olacaktır.

Cilt üzerindeki gözeneklerin tıkanması sivilce oluşumuna zemin hazırlar. Gün içerisinde cildimizi bol su ile yıkamak ve makyaj kalıntısı veya başka bir kalıntı bırakmamak ölü deri oluşumunu ve gözenek tıkanmasını önler. Yüzünüze uygulayacağınız buhar banyosu da gözeneklerinizin açılmasına yardımcı olacaktır. Kaynamış bir suyu yüzünüze denk gelen bir kaseye döküp 10-15 dakika sudan çıkan buhara tutmanız bunun için yeterlidir. Su buharı, cildinizin nemlenmesine, gözeneklerin açılmasına ve sivilceli bir cilt oluşumuna neden olan zararlı etkileri yok etmeye yardımcı olmaktadır. Haftada birkaç defa bu yöntem uygulandığında hem mevcut sivilcelerinizin kurumasını hem de yeni oluşacak sivilcelerin yok olmasını sağlayabilirsiniz.

Sivilceler ile savaşınızda size destek olacak en etkili yöntemlerden bir diğeri ise sarımsaktır. Sarımsak her haliyle vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasını, vücut sağlığının güçlenmesini sağlar. Doğal antibiyotiklerden en etkili olanıdır. Saçların gürleşmesini, saç dökülmesinin engellenmesini, cildin parlamasını ve güzelleşmesini sağlar. Bir diş sarımsağı çiğ olarak ortadan ikiye bölün ve kestiğiniz kısımdaki hafif ıslak kısmı sivilcelerinizin üzerine sürün. Sarımsağın güçlü antibakteriyel özelliği sayesinde sivilce içerisinde oluşan iltihap kuruyacak ve sivilcelerinize kökten bir çözüm sağlamış olacaksınız. Sürdüğünüz sıvıyı 30 dakika bekletmeniz yeterlidir. 30 dakika sonra yıkayabilirsiniz.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.