Sağlık

Soğuklara Karşı Almanız Gereken Önlemler

Kış aylarında sağlıklı kalmak için daha fazla özen gösterilmesi gerekir. Özellikle solunum yolu enfeksiyonları, birçok hastalığa ve soğuğa karşı alınması gereken önlemler vardır. Bazı önlemler şöyle sıralanabilir;

Gerekmedikçe Dışarıya Çıkmayın

Soğuk hava bağışıklık hücrelerinin sayısını arttırarak mikroplara karşı savunma sistemini güçlendirir ama fazla sürede soğuk havaya maruz kalmak vücudun mücadele gücünü düşürür ve hasta olmaya elverişli hale getirir. Ne kadar hazırlıklı olarak dışarıya çıkılsa da dışarıda durulan süreyi kısa tutmak soğuğa karşı alınması gereken önlemlerden biridir.

Giyiminize Özen Gösterin

Kötü kıyafetler bedenin ısısını azaltıp bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Ayrıca kat kat giyilen kıyafetler de ter birikmesine neden olur. Soğuk havaya çıkınca üşütmemek için hava geçirmeyen, terlemeyi engelleyen ve ıslanmaya karşı koruyucu özellikli kıyafetler tercih edilmelidir. Burun, kulak, el ve ayak parmaklarının eldiven, bere gibi aksesuarlarla korumak soğuğa karşı alınması gereken önlemler arasında sayılabilir. Başı korumak da çok önemlidir. Sinüzit, orta kulak iltihabı ve soğuk çarpmasından korur.

Uykunuz Düzenli Olsun

Düzenli uyku kış aylarında, günlük yaşamın temposuna ayak uydururken dayanıklılığınızı arttırır. Bağışıklık sisteminin zayıflaması demek mikroplarla mücadele edememek anlamına gelir.

Kalp, Akciğer ve Soğuk

Akciğer hastası olanların burun ve ağızdan soğuk havayı ciğerlerine alması nezle, grip, soğuk algınlığı ve en önemlisi zatürre riskini arttırıyor. Bu nedenle soğuğa karşı alınacak önlemler doğrultusunda atkı, boyunluk benzeri aksesuarlar tercih etmek faydalı olacaktır. Kalp, damar hastalarının ise soğuğun vücutta oluşturduğu stres hormonu sonucu ani damar daralması sebebiyle kalp krizi ve inme risk faktörlerine çok dikkat etmeleri gerekir.

Tansiyon Hastaları Dikkat

Soğuk hava burun, baş, kulak, el ve ayak parmaklarındaki kılcal damarların büzüşmesine ve tansiyonun çıkmasına sebep olabilir.

Öksürürken ve Hapşırırken Dikkatli Olun

Solunum yolları vasıtasıyla mikrop yaymak veya almamak için öksürürken veya hapşırırken ağzı kapatmak soğuğa karşı alınacak önlemler arasındadır.