BakımKadınca SağlıkSağlık

Solaryum Cilt Kanseri Yapar mı?

Solaryum Cilt Kanseri Yapar mı?

Tenini koyulaştırmak isteyenlerin ve bu yolu solaryumda arayanların sıklıkla sorduğu bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunun cevabı hala tartışılsa da kesin olan sonuçları da vardır. UVA ve UVB ışınlarına müdahale edilmediği için riski vardır elbette ancak solaryum cilt kanseri yapar demek yersiz bir cevap olmanın ötesine gidemez.

Solaryuma girmeden önce kullanılan kimyasal kozmetikler ( kolonya, parfüm, ıslak mendil vb. ) ciltte lekelere neden olabilir. Solaryum derinin altındaki destek dokusunu azalttığı için cilt su ve nemi kaybederken bir yandan da erken yaşlanmayı da tetikler. Cilt aşırı maruz kaldığı UVA ve UVB ışınları yüzünden cilt kanserine yakalanma riski de haliyle artar.

Bronz bir tene sahip olmak ilk başta sizi mutlu etse de geride bıraktığı sonuç üzücü olabilir. Cilt uzmanları solaryumun cilt dengesini bozduğunu ve sonrasında soluk, lekeli ve kırışık bir ciltle karşı karşıya kalmamanız için bu konuda sizi uyarmaktadır. Yine cilt uzmanları solaryum yerine güneş ışınlarından faydalanmayı önermektedir. Tabi ki bu yararlanmayı hunharca sabah demeyip öğle demeyip güneş altında nar gibi kızarma olarak değil alınan bir takım önlemlerle birlikte güneşlenmelidir. Doğal bronz bir ten görünümüne ulaşmak bu şekilde zor olsa da sağlık açısından en uygun yoldur.

Cilt uzmanları sağlıklı bir cilde sahip olmak için yapılması gerekenlerden ise şöyle bahsetmişlerdir. İlk olarak sağlıklı beslenme, antioksidan açısından zengin meyve ve sebzeleri tüketilmelidir. Zararlı alışkanlıklara bir son verilmeli ya da azaltılmalıdır. Kafein oranı yüksek gıdaların tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır. Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının dik açıyla geldiği saatlerden mümkünse dışarı çıkılmamalı veya korunmak için önlem alınmalıdır. Solaryuma girmemeli ve yeterli miktarda su tüketmeyi ihmal edilmemelidir.