Sağlık

Solaryum Hakkında Merak Ettikleriniz

Özellikle kış aylarında ten rengi iyice açıldığından ve solgunlaşmaya başladığından daha bronz bir görünüm için solaryuma girmek tercih edilir. Çünkü yaz aylarında güneş ile bronzlaşan tenden eser kalmamıştır. Peki solaryum sağlıklı mıdır? İşte solaryum hakkında merak ettikleriniz.

Hastalık

Düzenli olarak solaryuma giren insanların melanom ve cilt kanseri olma riski bulunmaktadır. Özellikle vücutlarında beni olanlar, dövmesi olanlar ve açık tenli olanlarda bu risk artmaktadır. Ayrıca zamanla deride kırışıklıkların artması, deri kalınlaşması ve ciltte leke oluşması gibi ciddi rahatsızlıklara da yol açabilmektedir.

Güneş İle Bronzlaşma

Solaryum ışınlarına maruz kalma ile güneş ışınlarına maruz kalmak arasında hiçbir fark yoktur. İkisi de sağlığımız açısından ciddi tehdit oluşturmaktadır. Güneş ile yavaş yavaş aldığımız ışınım solaryum ile hızlı bir şekilde verilmektedir. Bu şekilde yüksek enerjili ve hızlı bir şekilde ışınım verilmesi sağlık açısından büyük tehdit oluşturmaktadır. Yine de solaryumdan vazgeçemeyenler için;

Cilt Analizi

Solaryuma girmeden önce yani ilk seanstan önce yapılan cilt analizi, kişinin teninin kaç dakika solaryumda kalabileceğinin ve kaç seans solaryuma ihtiyaç duyulduğunun belirlenmesi açısından önemlidir. Bu analiz ten rengine ve cilt hassasiyetine göre yapılmalıdır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken en önemli husus, aynı gün içerisinde bir kereden fazla, aynı hafta içerisinde ise iki kereden fazla solaryuma girilmemesidir. Solaryuma girmeden önce makyaj iyice temizlenmeli ve lens kullanılıyorsa mutlaka çıkartılmalıdır.

Hijyen

Solaryum yaptırmak istenilen merkezin kesinlikle hijyenik olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kullanılan solaryum cihazının kaliteli olması da çok önemlidir. Kalitesiz cihazlarla yapılan ya da hijyenik olmayan merkezlerde yaptırılan solaryumda bulaşıcı deri hastalıklarına yakalanma riski çok yüksektir. Ayrıca cilt bakımı veya epilasyon yaptırdıktan sonra en az iki gün solaryuma girilmemelidir.