Spastik Kolon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Spastik kolon nedir? Belirtileri Nelerdir? Bağırsaklarda görülen işlev bozukluğuna denir. Sağlıklı bir bağırsakta bile görülebilen bir hastalıktır. Diğer bir adı ise huzursuz bağırsak sendromudur. Bağırsak fonksiyonlarının yavaşlaması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. 50’li yaşlardan sonra görülme sıklığı daha aza inmektedir.

Spastik kolon nedir? Belirtileri nelerdir?

Karın ağrısı: Dalgalar halinde gelen kramp ve künt tarzında karın ağrıları özellikle yemekten sonra sıkça rastlanır. Tuvalete çıkarak yada gaz çıkmasıyla rahatlama yaşanabilir.

Bağırsak alışkanlığında bozulma: İshal veya kabızlık sık halde yaşanır. Bağırsak duvarında mukus üreten bezlerin ağır işlevi sonucunda uzun süre bağırsakta kalan dışkıyla temasından sonra dışkıda mukus görülür.

Şişkinlik: Karında çok fazla gaz varmış gibi hissedilmesi ve hastaların gaz çıkaramadığından şikayet etmesi. Yemeklerden sonra karında sıkışma ve bağırsaklardan ses gelmesi.

Sık idrara çıkma: Günlük olağandan daha fazla idrara çıkma.

Yorgunluk ve sırt ağrısı: Çok çalışılmış gibi yorgunluk ve sırtta ağrıların olması. Cinsel isteksizlik.

Spastik kolan hastalığına neden olan sebepler

Genel olarak erken erişkinlik veya geç ergenlik dönemlerinde ortaya çıkmaktadır. Bağırsaklardan beyne giden sinyallerin dalgalanması veya sağlıksızlaşması sonucunda karın ağrısı hissi olması. Bağırsakların hızlı hareketi sonucunda ishal, yavaş hareketi sonucunda ise kabızlığa yol açmaktadır. Bağırsak kanallarında oluşan bakteriler. İnce bağırsakta az sayıda olan bakterilerin çoğalması ile bakterinin türüne göre kilo kaybı, ishal veya kabızlığa yol açması. Cinsiyet hormonlarındaki değişiklik.

Net bilgiye sahip olunmasa da depresyon, panik bozukluğu, kaygı, stres bu hastalığı tetikleyen unsurlar arasında görülmüştür.

Spastik kolon hastalığında tedavi yöntemi

Doktorun verdiği ilaçlar dışında bu hastalığı olan kişilere önerilen ve tedavide büyük ilerleme görülen bazı tavsiyeler vardır. Doktorun önerisi ile yapılacak olan spastik kolon diyeti ve beslenme önerileri. Stresten uzak kalınmalı ve günde yarım saat bile olsa spor yapmak. Bağırsak işlevini yavaşlattığına yada hızlandırdığına inandığınız yiyeceklerden kaçının. Öğünlerinizi düzenli bir şekilde yapın. Bol bol su için.