Spina Bifida Hastalılığı ve Tedavi Yöntemleri

Bu hastalık toplumda pek bilinmeyen ve bebeklerde görülen bir hastalıktır. Tedavisi olan bir hastalıktır. Spina Bifida ayrık ve açık omurga anlamında gelmektedir. Bu yazımızda spina bifida hastalılığı ve tedavi yöntemleri konusunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Spina Bifida Hastalılığı Nedir?

Spina bifida hastalığı ve tedavi yöntemleri nedir? Bebeklerde görülen bir omurga hastalığıdır. “Açık omurga” hastalığı olarak bilinmekte. Bu hastalık beyinden vücuda dağılır. Dağılması ile birlikte bacaklara, mesane bölgesine ve kalın bağırsağa giden sinirleri bel bölgesinde olan bir açık nedeni ile olumsuz olarak etkilemekte. Bu hastalık daha bebek doğmadan anne karnındayken oluşuyor. Bu yüzden uzmanlara teşhis ve tedavide büyük sorumluluk düşüyor. Bebek doğmadan bu rahatsızlığın fark edilip tedavi edilmesi mümkün. Tedavi edilmeyen bebekler doğduklarında, omurilikleri kapanmaz ve deri ile örtülmez. Açık omur ilikle doğan bebek felçli olarak da doğabilir. Bu nedenle kontroller, teşhis ve tedaviler çok önemlidir. Sadece felci doğma dışında bir takım ciddi rahatsızlıkları beraberinde getirmekte. Örneğin, bu rahatsızlıkla dünyaya gelen bebeklerde olması ihtimal bir rahatsızlıktan daha bahsetmek gerekirse Hidrosefali. Hidrosefali sinir sitemi ile ilgili olan bir sıvıdır. Bu sıvı omuriliğe ve beyine baskı yapar. Böylece bebeklerin yumuşak olan kafa tasında orantısız büyüme ve beyine zarar vermeye başlar.

Bu Hatalık Nasıl Oluşur?

Daha bebek dünyaya gelmeden oluşan bu hastalığın sebebi aslında çok masum. Anne ve babanın ihmallerine bağlı olmayan bu hastalığın nedeni; anne vücudunun dengesi ile alakalı. Anne vücudu, folik asit, mineraller ve bazı vitaminlerden yoksunsa bebek bu rahatsızlıkla dünyaya gelebiliyor. Bu da tedavi yöntemini aslında açıklıyor.

Nasıl Tedavi Edilir?

spina bifida hastalığı ve tedavi yöntemleri, Anne adayı gebelikten önce folik asitçe zengin besinler tüketmeli yetmiyorsa folik asit takviyesi yapılmalı. Ancak bu yeterli değil. Eğer bebekte bu rahatsızlık olduğu fark edilmişse doğumdan sonra bebek ameliyat edilir ve sırtındaki kese alınır. Akabinde, Hidrosefali durumuna çözüm olarak ise beyne bir şant(pompa) yerleştirilir ve bu sıvının mideye pompalanması sağlanır. Tedavi için asıl önemli olan şeylerden birisi de kişilerin bilinçlendirilmesi, erken tanı ve tedavidir.