Diyet & Fitness

Spor Ayakkabı Seçiminde Önemli Unsurlar

Spor ayakkabı seçiminin önemi hem sağlık açısından, hem de yapılan aktivite açısından son derece dikkat edilmesi gereken bir husustur. Yapılan spor aktiviteleri kişiden kişiye farklılıklar gösterse de, o spora ya da aktiviteye uygun davranmak, yerinde bir davranış olur. İster ağırlık kaldırma olsun, ister bir koşu sporu olsun; spor ayakkabısı doğru seçilmediği sürece, ciddi anlamda sakatlanmalar ve kalıcı hasarlar yaşamak mümkündür. Bu rahatsızlıklar; kimi zaman ayakta, kimi zaman bilekte, kimi zamanda elde gerçekleşir. Bu tür durumlarda, kişinin spordan mahrum kalmasına ya da spordan uzaklaşmasına sebep olabilir. Konforlu ve eğlenceli bir aktivite yaşamak için, doğru bir spor ayakkabısı seçmek yerinde olur. Peki, Spor Ayakkabı Seçiminde Önemli Unsurlar nelerdir?

Spor Türüne Göre Seçim Yapmak

Spor ayakkabısı seçimi konusunda uzman olan kişiler, hangi spor branşının ayakkabı üzerinde rahatlık sağlayacağına dikkat edilmesi gerektiği yönünde bilgiler paylaşırlar. Önemli olan husus; hangi dalda, ne denli aktif şekilde rol alındığıdır. Sporu bir yaşam biçimi haline getirerek, haftada 3 ya da daha fazla yapan bireyler, o aktiviteye yönelik seçim yapmak durumundadırlar. Spor ayakkabısı seçerken aktiviteyle alakalı olduğu gibi, içinde giyilecek çorabın da önemi vardır. O yüzden satın almadan önce, doğru çorapla giyilmesi önerilir. Ayakkabı içerisinde tüm parmaklar hareket edebilmelidir. Başparmakla ayakkabının ön kısmı arasında, 1 cm bir boşluk olması, çok doğru bir tercihtir.

Spor Ayakkabı Seçiminde Uzman Tavsiyeleri

Sağlık kuruluşları sporsal faaliyetler yaparken, dikkat edilmesi gereken hususlarla alakalı bilgiler verirler. Spor yapılan eşyaların önemini özellikle vurgulayan yetkililer; aktivitelere yönelmeden önce, doğru seçilen giyimin motivasyon sağladığı görüşündedirler. Spor ayakkabı tercihi yaparak, satın almak isteyen bireyler; satın alma işleminin yapılması gereken en doğru zamanın, spor sonrasında, akşam ya da akşamüstünde olduğunu belirtirler. Çünkü; ayakların en çok büyük olduğu süreç, bu zamanlardır.