Spor Esnasında Oluşan Kas Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Spor yapmak her ne kadar faydalı ve eğlenceli olsa da spor yaparken oluşan kas ağrıları da bir o kadar acı verici olabiliyor. Bu ağrıların pek çok nedeni olabilirken yapılan müdahale veya önlemler de oldukça önemlidir. Spor esnasında oluşan kas ağrılarına ne iyi gelir?

Spordaki Kas Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

Spora alışkın olmayanlarda görülen kas ağrıları genellikle normaldir. Aynı şekilde normalden fazla ağırlıkta ya da yoğunlukta yapılan spor ağrıları da normal karşılanmalıdır. Ayrıca bel fıtığı, dizlerdeki problemler veya kaslarınızda rahatsızlık varsa da spor yaparken ağrılara neden olabilir.

Spor Yaparken Olan Ağrılar Nasıl Önlenir?

Spor yaparken kas ağrılarını önlemenin en temel yolu ise öncelikle spor öncesi ve spor sonrası yapılan ısınma hareketleri ile vücudu ve kasları bu spora hazırlamaktır. Yeterli seviyede ısınma hareketi yapılmadan direkt biçimde bir spor aktivitesine başlamak sakatlıklara ve kas ağrılarına neden olacaktır. Spora başlamadan evvel mutlaka 5-10 dakika arası ısınma hareketlerinden pedal çevirmek ya da orta tempoda yürüyüş yapmak vücudu spora hazırlayacaktır.

Spor yaparken oluşan kas ağrılarına öncelikle ağrı bölgesine soğuk su torbası ya da buz torbası belirli sürelerle tampon yapmak şeklinde uygulanmalıdır. Soğuk kompres uygulamak kas ağrısı yaşanan bölgeyi rahatlatırken kas ağrılarının oluşmasını da engelleyecektir. Oluşan ağrılardan sonra mutlaka dinlenmeye geçilmelidir. Kasların zorlanmaması için 15-20 dakika dinlenmek gereklidir. Bu dinlenme sürecinde soğuk kompres uygulanabilirken bol su içmek ve gerekirse uzanarak istirahat etmek faydalı olacaktır. Ayrıca ağrı bölgesinde biriken laktik asit ve gerginliğin dağıtılması için uygulanan profesyonel bir masaj da kasları rahatlatırken ağrıyı da azaltacaktır. Yapılan tüm önlemlere rağmen kas ağrıları geçmediği takdirde mutlaka bir uzman doktora başvurarak muayene olmakta gerçekten önemli ve gereklidir.