Diyet & Fitness

Spor Esnasında Su İçmenin Önemi

Spor yapan kişiler; vücutlarına belirli aralıklarda su takviyesi yaparak, kanlarının akışkan olmasını sağlayabilir. Kalp ve damar hastalıkları için, gerekli olan su takviyesi; vücuttaki oksijen seviyesinin, optimum değerlerde olmasını sağlar. Yapılan sporun ağırlığına göre, her sporcunun; antrenman süresi boyunca, yaklaşık bir su bardağı su takviyesi alması tavsiye edilir. Spor esnasında su içmenin önemi, kandaki oksijen oranı başta olmak üzere; sporcunun, hayati değerlerinin korunması için son derece önemlidir.

Spor Esnasında Oksijen Seviyesinin Korunması

Kandaki oksijen seviyesi, acil servislerde hastaların tansiyon değerleri ile birlikte takip edilen; müdahale gerektiren, en önemli yaşamsal bulgulardan biridir. Spor esnasında kandaki oksijen seviyesi kademeli olarak düşer ve sporcunun solunum sistemi bu eksikliği farklı belirtilerle ortaya çıkarır. Bu gibi durumlarda; sporcuya belirli aralıklarla, 1 su bardağından (100-150 ml) fazla olmamak üzere, su takviyesi yapılmalıdır. Hareket kabiliyeti ve düzenli nefes için gerekli olan su takviyesi; yapılan sporun vücut üzerindeki etkisine göre, her sporcu için ayrı ayrı hesaplanmalıdır.

Spor Esnasında Su ve Kalp Sağlığı İlişkisi

Spor yaparken yükselen kalp atım hızının belirlenmesi; uzman kardiyolog raporları doğrultusunda, antrenman öncesi alınması gereken önlemler arasında değerlendirilebilir. Taşikardi ve aritmi hastalarında; ölümcül sonuçlara neden olabilen kalp rahatsızlıkları, belirli periyotlarda su tüketimi ile minimize edilebilir. Damar sertleşmesi ya da kolesterol gibi sorunları olan hastalarda; antrenman esnasında su tüketimi, diğer sporculara göre 2 kat daha önemli olarak ölçümlenir. Ancak spor yapan kişilerde, herhangi bir kalp sorunu olmaması durumunda; su ve oksijen ihtiyacı, yapılan spora ve sporcunun genel sağlık durumuna göre farklılık gösterebilir.