Diyet & Fitness

Spor Salonlarında Sıklıkla Yapılan Hatalar

Spor salonları insan sağlığı için ve dış görünüşe etkileyicilik katmak için çok önemli olsa da bununla beraber spor salonlarında sıklıkla yapılan hatalar neticesinde ortaya birçok olumsuz manzara da çıkabilir. Özellikle spor salonlarında yer alan aletlerin yanlış ve bilinçsizce kullanılması insanlarda ağır sonuçlar da yaratabilir. Bu açıdan öncelikle spor salonlarındaki aletler konusunda mutlaka bilen birisinden yardım alarak bilinçli hareket etmek gerekir.

Koşu Bandının Aşırı Kullanımı

Spor salonlarında en çok rastlanılan manzaralardan birisi de koşu bandının üzerinden bir türlü inmeyen kişilerdir. Koşu bandı her ne kadar spor öncesi tempo tutmanıza ve kondisyonu korumanıza yardımcı olsa da üzerinde fazla kalınması durumunda sorun yaratıyor. Koşu bantları için belirlenen maksimum süre 20-30 dakikadır. Hiçbir zaman unutulmamalıdır ki, koşu bandında önemli olan ne kadar kaldığınız değil, ne kadar verimli kullandığınızdır.

Çok Sık Antrenman Programını Değiştirmek

Bazı sporcular hızlı bir şekilde gelişmek adına sürekli olarak başka programlara geçer. Ancak bu durum kişinin sportif olarak gelişimini yavaşlatır. Elbette programda sıkılmamak için ufak tefek değişiklikler yapılabilir. Ancak programı haftalık olarak tamamen değiştirmek sizin için olumsuz olur. Programı kendi kafanıza göre rastgele değiştirdiğiniz zaman kasların gelişimi yavaşlar ve hatta kaslarınız yanlış şekilde gelişir.

Büyük Beklentiler İçinde Olmak

Spor salonlarına gelen insanların en büyük hatası, büyük beklentiler içine girerek kısa sürede büyük gelişimler beklemesidir. Unutulmamalıdır ki, hiçbir spor salonu ya da spor ilacı sizi kısa bir sürede geliştirecek sihirli bir güce sahip değildir. Bu durum daha çok düzenli ve sabırlı bir çalışma gerektiriyor. Bunun için öncelikle kendinize küçük hedefler koyun ve gelişimi adım adım tamamlayın. Hedef koyarken her zaman gerçekçi olmak gerekiyor.