Diyet & Fitness

Spor Salonlarında Sıklıkla Yapılan Yanlışlar

Son dönemlerde herkesin gerek stresini atmak için gerek formunu korumak için ve gerekse de zayıflamak için gittiği spor salonlarında hoca tutulmadan yapılan hareketler çoğu zaman spordan beklenen karşılığın alınamamasını sağlamaktadır. Spor salonlarında sıklıkla yapılan yanlışlar spordan verim alınmasının önüne geçmekte ve bu durum da örnek olarak zayıflamak için giden kişinin zayıflamasının çok yavaş bir şekilde gerekleşmesine neden olmaktadır. Spor salonunda yapılan yanlışlar ise şunlardır;

Tek Alet Kullanımı

Spor salonuna gitme amacı form korumak ya da kilo vermek gibi her ne olursa olsun tek bir alet üzerinde saatler harcamak maalesef amaca ulaşmada kişiye yardımcı olmamaktadır. Örnek olarak kilo vermek isteyen bir kişinin sürekli olarak kardiyo hareketlerini yapması ve bu aletleri kullanması kilo veriminde kişiye bir süre yardımcı olmakta ve o süreden sonra kilo verimi durmaktadır. Bunun için hoca ile birlikte antrenman yapmak daha sağlıklı bir adım olacaktır.

Aynı Bölgeyi Çalıştırma

Kişilerin spor salonlarında yapmış olduğu en büyük hatalardan bir tanesi de sürekli olarak aynı bölgeyi çalıştıracak olan hareketleri yapmaktır. Örneğin karın bölgesi sürekli olarak o bölgeye yapılan hareketlerden sonra hantallaşmakta ve bu bölgeye bir süre sonra yapılan bütün hareketler boşa gitmeye başlamaktadır. Vücudun senkronizasyonunu tamamlayabilmesi için hemen her bölgenin eşit miktarlarda çalıştırılması gerekmektedir.

Amaca Uygun Beslenmeme

Spor salonlarına giden kişilerin gücünü ve zamanını sarf ettikten sonra günlük hayatına yanlış bir şekilde beslenmesi de yapılan yanlışlardan bir tanesidir. Kişi zayıflamak ya da form tutmak adına yapmış olduğu çalışmalara uygun bir şekilde beslenmediği zaman yaktığı kaloriyi hızlı bir şekilde geri almakta ve yaptığı spor hareketleri de boşa gitmektedir.