Menu

Spor Yapanlarda Görülen Sakatlıklar

Spor Yapanlarda Görülen Sakatlıklar ve yaralanmaları sizler için sıraladık. Bu sakatlıkları ve tedavisini bu yazımızda bulabilirsiniz. Gelin birlikte bakalım.

  1. Ciltte Açık Yaralar

Sporcular arasında en sık görülen yaralanma şeklidir. Çoğunlukla koşu parkurları gibi halka açık alanlarda spor yapan sporcular, düşme gibi durumlarda açık yaralara maruz kalırlar. Bu tür yaraların enfeksiyon kapması oldukça tehlikelidir. Yarayı suya tutup dezenfekte ediniz. Özellikle parklarda spor yapan kişiler için yaranın paslanmış demire gelmemesi büyük önem taşımaktadır. Bu gibi durumlarda acilen tetanos aşısı yapılması gereklidir.

  1. Adale Sakatlıkları

Bu tür sakatlıkların en başını adale yırtılması ya da adale tutulması gelir. Eklemlerin yan kısımlarında iki kemiği birleştiren lifler bulunur. Eklemin ani ya da şiddetli ağırlıkla sınanması bu lifleri yırtar. Bu gibi durumlarda eklemin bandaja alınması şarttır. Çok ağır spor yapan insanlar da adale tutulması da görülür. Vücudun sıvı kaybedip iyon dengesizliği adale tutulmasına neden olur. Bu sakatlıkları önlemek için potasyum, magnezyum, sodyum, kalsiyum gibi elektrolit özelliği taşıyan zengin gıdalar tüketilmesi gereklidir.

  1. Menüsküs Sakatlıkları

Diz kapağının içerisinde bulunan c şeklindeki yapılar menüsküslerdir. Uzun yol koşularda ya da ağırlık kaldıran haltercilerde menüsküs yırtılmaları meydana gelir. Dizin üzerine basılamaz ve ön önemlisi diz bükülemez. Menüsküs ameliyatı en sık sporcularda görülen ameliyattır. Menüsküs yırtılmasında diz bükülmeye çalışıldığında acı, ağrı, diz içerisinde gıcırtı oluşmaktadır.

  1. Kas Gerilmesi ve Kas Kopması

Tıp dilinde sprain denilen tendon ya da kas zedelenmesi, sporcuların ortak sakatlanma çeşididir. Bu zedelenmeler orta veya şiddetli olarak seviyelere sahiptir. Kas gerilmesi ya da kas kopmasında bölgeye buz uygulaması yapılır. Şiddetli kas kopmalarında ameliyat yapılmaktadır. Bandaja aldığınız yaralı bölgeyi uzun süre kımıldatmamanız gerekmektedir.

Spor Yapanlarda Görülen Sakatlıklar

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir