Diyet & Fitness

Spor Yaparken Sakatlanmak İstemiyorsanız Bunlara Dikkat Ediniz

Spor insan hayatında önemli bir noktadadır. Öyle önemlidir ki aslında kişinin yaşam koşullarını iyileştirdiği saptanırken ömür uzattığı da bilinenler arasındadır. Ne yazıktır ki çoğu kısım tarafından hak ettiği değeri göremez. Yaz aylarında özellikle spora daha bir yoğunlaşılır. Hızlı kilo vermenin hevesiyle bilinçsizce bazen kendi çabalarıyla ev ortamında bazen de spor salonlarında hareketlenmeler başlar. Zayıflamanız ile birlikte fiziğinizi de korumak için Spor Yaparken Sakatlanmak İstemiyorsanız Bunlara Dikkat Ediniz.

Spor Öncesi Isınma Şart

Isınma hareketleri yapılmadan direk spora başlamak oldukça tehlikelidir. Kas yırtılmalarına neden olabilir. Spor önce 10 dk kadar kısa bir süre ısınma hareketleri yapabilirsiniz. Örneğin tempolu bir yürüyüş, kol ve bacak açılması için küçük gerdirmeler spor öncesi yeterli olacaktır.

Spor Listenizi Karma Hareketlerden Oluşturun

Tek tip üzerine spor yapmak sakıncalı olabilir. Özellikle taşi kardi sorunu yaşayanlar uzun süre koşu bandında kalmamalıdır. Vücudunuzu tanıyarak spor yapmak oldukça önemlidir. Koşu ve diğer spor hareketlerini karma halde bedeninizi yıpratmadan yapmalısınız. Kendinizi hırpalamanız belirli bir süre sonra size zarar verir halsiz düşürür, yaşam kalitenizi bozar. Gün içinde kıvamında ve yeterince spor yapın.

Spor Ayakkabınızı Spora Uygun Seçin

Amaç spor yapmaksa kıyafetleriniz de bu yönde olmalıdır. Spor ayakkabısında en önemli nokta taban kısmıdır. Koşu bandında özellikle farkı hissedersiniz. Esnek olmalıdır. Ayağınıza zarar vermeyecek düzeyde kıvrımlara sahip olmalıdır.

Spor Yaparken Diyeti Bir Kenara Bırakın

Enerjiyi fazlasıyla tükettiğiniz bir dönemde vücudunuzu bir de kalorisiz ve proteinsiz bırakmanız halinde hiç beklenmedik şekilde vücudunuz tepki verebilir. Protein ve vitamin alımına dikkat etmelisiniz. Sadece kızartma tarzı ağır yağlı ve unlu gıda mamullerinden uzak durmanız yeterli olacaktır.