Sağlık

Strese İyi Gelen Besinler

Stres, halk arasında çok kullanılan bir tabirdir fakat stresin tıbbi tabir ile kullanımındaki anlamı, kişinin kendini baskı altında ve zorlu şartlarda hissettiği durumlarda, kişinin hormonlarında, psikolojisinde ve fiziksel hareketlerindeki değişikliklerin tümüdür. Stres hem yararlı hem de zararlı bir mekanizmadır. Kişiye zarar verecek bir varlığın bulunması durumda stres kişiyi koruyucu tavır takınır. Bazen de kronik bir hal alır ve kişinin davranışlarını ve iltişimini olumsuz etkiler. Stres vücudun verdiği fizyolojik bir yanıttır ve çok söylenilen kaç ya da savaş tabirinin temelini oluşturur. Stres zarar verici bir hal aldığında tedavi gerektirir. Aynı zamanda kolayca da stresten kurtulunabilinir. Strese iyi gelen besinler stresin tedavisinde çok yarlı olacaktır.

Stres Nasıl Olur?

Vücut kendine karşı zarar verici bir durumla karşılaştığında, kaç ya da savaş cevabını oluşturarak belirli mekanizmaları devreye sokar. Stres anında sempatik sinir sistemi devreye girer ve böbrek üstü bezlerinin de kortizal ve adrenalin salgılaması ile vücutta birçok değişim olur. Sindirim sistemi yavaşlar, boşaltım ve üriner sistem etkinleşir, nabız artar, tansiyon yükselir, kalp hızı artar ve kişi anlık davranışlar gösterir. Bu kötü bir durumda kurtarıcı niteliktedir fakat sürekli bu durumlara maruz kalmak kişiyi hem fiziksel yönden hem de zihinsel yönden olumsuz etkiler.

Stres Tedavisi

Stresin erken dönemde kişiyi etkilemeden tedavisi çok önemlidir. İlk zamanlarda kişi bir psikologdan destek alabilir ve psikodinamik seanslar ile kolayca iyileşir. İleri derecede streste kişiye ilaç tedavisi de uygulanır. Strese yoğurt ve süt ürünleri, çikolata ve kakaolu ürünler, portakal, greyfurt gibi asitli meyveler, papatya ve yasemin gibi rahatlatıcı bitki çayları, muz, avokado ve yulaf gibi mutluluk hormonunun temel maddesi olan triptofan içeren meyveler, brokoli ve sarımsak strese iyi gelen besinlerdir.