Hayatın devamı için şart olan suyun vücudumuza faydaları saymakla bitmez. Su içerisinde Hidrojen ve Oksijen elementlerini barındıran, doğanın bize sunmuş olduğu mucizelerden yaşamımızı devam ettirebilmemiz için gerekli olan en önemli besin kaynağıdır. Su sadece belli bir bölgeye değil tüm vücuda faydalı etkiler yaratır ve düzenli bir vücut işleyişi sağlamaktadır.

Günlük olarak en az 2 litre su içmemiz uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bu oran vücut direncine göre değişse de günlük su ihtiyacımızı karşılamaktadır. Düzenli su tüketimi vücuda çok fayda sağlayan etkiler yaratmaktadır. Bunlardan ilki cilt üzerinde oluşan etkidir.

Düzenli su tüketildiğinde cildimiz kendini güzelleştirir ve onarır. Su, cilt sağlığı bakımından birincil faktörlerden biridir. Cildimizi güzelleştirmek için her gün milyonlarca kozmetik üründen destek almaktayız. Ancak bu içeriğinde ne olduğu belli olmayan ürünlerin yanında aynı etkiyi hatta daha fazlasını bizlere sağlayan su çok daha doğal ve katkısızdır. Düzenli su tüketilmesi, cildin güzelleşmesini, pürüzsüzleşmesini ve canlanmasını sağlar. Cilt üzerinde oluşan pul pul dökülmeler, kızarıklıklar, lekeler, izler, yanıklar ve sivilce izleri düzenli su tüketen bir bireyde tüketmeyene oranla çok daha az ve çok daha onarılabilir şekilde görülmektedir. Su, içerdiği yararlı minareller ile cildi besler ve bu tarz lekelerin oluşmasını önler. Cildin kendi kendini onarmasına yardımcı olur. Cilt kuruluğunun önüne geçer, cildin doğal yollardan nemlenmesini ve parlamasını sağlar. Özellikle yazın güneş gibi yıkıcı etkenlere maruz kalan cildimiz daha fazla su tüketimine ihtiyaç duyar. Bu durumda günde tüketilen su miktarının arttırılması cildin doğal dengesini korumaya yardımcı olacaktır.

Su aynı zamanda saçlarımız için de koruyucu ve besleyicidir. Saç derisini besler, saç dökülmelerini önler ve saçların parlamasını sağlar. Düzenli su tüketimi Saç sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir.

Bir diğer faydası ise metabolizmayadır. Su tüketimi, metabolizmanın çalışmasını sağlar. günde en az 8 bardak su içmeniz metabolizmanızın çalışmasını sağlayacak ve varsa fazla kilolarınızdan da kurtulmanızı kolaylaştıracaktır. Su aynı zamanda kişiyi uzun süre tok tutar. Gün içerisinde tüketilen su oranı hem yağ yakımını hızlandırır hem tokluk hissi yaratır hem de metabolizmayı sağlıklı şekilde harekete geçirir. Bunun sonucunda kısa sürede kilo verme imkanı yaratılır.

Su, iç organlar için de hayat kaynağıdır, olmazsa olmazdır. Özellikle böbrekler su tüketimine ihtiyaç duyar. Yetersiz su tüketilmesi böbrek rahatsızlıklarının oluşmasına neden olabilir. Böbrek taşı, kum oluşumu hatta böbrek yetmezliği gibi hastalıklar yetersiz su tüketiminden kaynaklanır. Aynı zamanda kişi yeterli derecede su tüketmediğinde idrar yolları enfeksiyonu gibi mikrobik hastalıkların da kapısını aralamaktadır. Bu bakımdan düzenli ve yeterli su tüketilmesi sağlık bakımından da önemlidir.

Düzenli su tüketimi gün içerisinde yaşanan kas ağrılarının da önüne geçer. Güne yorgun başlıyorsanız ve uyanmakta zorluk çekiyorsanız nedeni yetersiz su içmek olabilir. Sabahları dinç bir şekilde uyanabilmenizi sağlayan su, düzenli tüketildiğinde kas ağrılarının, yorgunluğun ve bitkinliğin de önüne geçer. Sabah uyanıldığında bir bardak su içilmesi güne dinç ve mutlu uyanmanızı sağlar. Düzenli şekilde su tüketilmemesi zihin karışıklığı üzerinde de etkilidir. Vücudun her organı ve her bölgesi gibi beynin de suya ihtiyacı vardır. Yeterli su tüketiminde akıl karışıklığı, unutkanlık, dikkat problemi gibi sorunların da önüne geçilmektedir. Beyin, vücutta yeterince su bulunmadığında strese girer ve otomatikman vücut da bu stresten etkilenir. Bu nedenle su tüketimi kişinin stres ve depresyon gibi psikolojik faktörlerden etkilenmesini önler.

Su, sindirim problemlerinin de önüne geçer. Yeterli su alımı gerçekleşmediğinde bağırsaklar çalışmakta güçlük çeker. Kabızlık, bağırsak tembelliği gibi sorunların ortaya çıkması yetersiz su tüketimine bağlıdır. Vücuda yeterli derecede su kaynağı sağlandığında sindirim sistemi problemleri de önlenmektedir.