Sağlık

Suçiçeği Belirtileri Nedir?

Suçiçeği, çocukluk döneminde en çok görülen hastalıklardan biri olup kişiden kişiye bulaşabilmektedir. Suçiçeği hastalığının ana kaynağı Varicella-zoster isimli virüstür. Çocukların bağışıklığı güçsüz olduğu için bu hastalık 10 yaş altı çocuklarda çok yaygındır. Yetişkinler, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olması nedeni ile bu hastalığı pek geçirmezler. Ayrıca bu hastalığı bir kere geçiren kişilerin bir daha bu hastalığa yakalanma oranı düşüktür. Çünkü hastalıkla birlikte bağışıklıkta gelir. Normalde hafif bir şekilde ve çocukları fazla üzmeden geçip giden hastalık bazen ciddi bir risk oluşturabilir. Bu yazımızda suçiçeği belirtileri nedir? Sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Su Çiçeği Neden Olur?

Suçiçeği, virüs kaynaklı bir hastalık olup öksürme, hapşırma ya da aynı ortamda bulunma gibi nedenlerden bulaşabilir. Hastalığın bulaştığı kişilerde, 10 ile 20 gün arasında belirtiler meydana gelir. Suçiçeği aşısı vurulan bebeklerde 1 yaşın altında hastalık pek görülmez. Eğer çocuk çok ağır bir şekilde suçiçeği geçiriyor ise bu bağışıklığının çok güçsüz olduğunu gösterir.

Su Çiçeğinin Belirtileri Nelerdir?

Suçiçeğinin ilk belirtisi, vücutta meydana gelen kaşıntılı kızarıklıklardır. Bu kızarıklıklar hastalığın ilerleyen dönemlerinde vücudun her yerine yayılabilir. Kızarıklıklar dışında rahatsız eden ve acı verici olan kabarcıklar da bu hastalığın belirtilerindendir. Baş ağrısı, yüksek ateş, iştah kaybı bu hastalığın diğer belirtilerindendir.

Su Çiçeği Geçirme Riski Bulunan Kişiler

Suçiçeği aşısı vurulmayan kişiler, bu hastalığa kolayca yakalanabilirler. Çocukların çok olduğu bir ortam ve bebek sahibi olmakta kişileri bu hastalığa götürebilir. Daha önce hiç suçiçeği hastalığı geçirmeyen kişilerin de su çiçeğine yakalanma ihtimali çok yüksektir.

Su Çiçeği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Suçiçeği için uygulanan bir ilaç tedavisi yoktur. En büyük ilacı zamandır. Ancak vücutta oluşan kızarıklıklar için, bazı krem ve haplar kullanılabilmektedir.