Sürekli Şikayet Eden Çocuklar

Çocuklar bizleri taklit ederler ve ayna gibidirler, bizden ne görürlerse onu yansıtırlar.

Yaşanan  bir   durum ve olayda, yaramazlık yaptığında  ya da yolunda gitmeyen ters bir durum olduğunda  annenin “Seni akşam babana söyleyeceğim ya da şikayet  edeceğim” dediği durumda çocuk ne öğrenmiş olucak tabiî ki  bu davranış biçimini taklit ederek şikayet etmeyi modelleyecektir. Kendisinin dışında yani başkalarında gördüğü bir davranış ya da  engel olamadığı, hoşlanmadığı durumlarda şikayet ederek çözüm bulma bulmaya çalışacaktır. Oyuncağı vermedi diye arkadaşını ya da kardeşini şikayet eden bu çocuk ailenin  otoritesinden yararlanmak ister.Ve şikayet etme sebepleri artar bunu alışkanlığa dönüştürür.

Ailenin yaptığı en büyük hatalardan biri; her şikayet le sorunu ortadan yok etmek adına kendilerince çözüm arayışına girerler ve en büyük yanlışı yapmış olurlar. Hal   böyle olduğunda çocuk, kendi sorunlarını çözmek yerine; her defasında şikayetle gelip   otorite gördüğü yerden  yardım isteyerek büyür ve bu alışkanlığından vazgeçmek istemeyecektir.  Çocuk şikayetle geldiğinde ve   onu yok sayıp  görmezden gelindiğinde çocuğun daha da hırçınlaşmasına sorun yaratmasına neden olabiliyor.

Sürekli şikayetle gelen çocuğa ,fiziksel istismar olmadığı sürece müdahale etmemek  ve çocuk  ağlıyorsa ,çok öfkeli  ise sakinleştirilmesi gerekir.

Çocuk sakinleşmediği sürece doğru düşünemeyecek ve bu yüzden sakinleştikten sonra sorunun ne olduğuna dair konuşup, bu sorunu  çözebileceğinizi anlatın. Burada önemli olan şey, çözümü ona sunmak değil, çözümü bulmasında ona yardım etmek olmalıdır. Sorun her ne ise  kendisi çözmek durumundadır. Sorunlarını kendisinin çözebilecek kadar güçlü olduğuna ve kendi yöntemlerinin olduğuna inanır ve bu durumda kendisi  desteklenirse ,kendi kendine yöntemlerini bulacaktır .Farklı bakış açıları sunarak çocuğa yardımcı olunabilir. Destekleyici olmak çok önemlidir.

Anne babasının onu anladığını ve sorunlarını çözmede destek aldığını gören çocuk, bu durumdan memnun olacak ve sorunlarını çözmek için daha çok çaba göstermeye başlayacaktır. Çocuk,bir süre sonra sorunlarını kendisi çözerek şikayet etme davranışından kendiliğinden vazgeçer.

Anne babaların her konu da elbette dikkat olması gerekiyor ancak çözüm odaklı düşünme ve empati kurma

konularında da daha fazla dikkat halinde olunması gerekiyor. Sürekli şikayet içinde olan bir çocuğun sorun çözümüne en uygun hareket edebilmek bunu gerektirir. Bu yazımızda bir çok noktaya dokunmuş olabiliriz. Sizlerde bu yazıyı sonuna kadar okumuş olabilirsiniz lakin bu yazıdan ve bu gibi yazılardan fayda sağlamak sadece okuyarak yetmez. Uygulamamız şarttır. Ve bu uygulamayı kendi bilgi ve tecrübelerimizle genişletip çocuğumuza dokunacak onu etkileyecek şekilde sağlmamaız gerekemektedir. Bu tür içeriklerin faydasını görebilmek oldukça önemlidir. Lakin içeriği iyi anlamak, kendine empoze etmek bu süreçte size güç verecek hedefinize daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır.

Her alanda sayısız şikayetler alınabiliyorsa çocuklarımızın da şikayet merkezi ebeveynlerdir adeta. Kendimizi geliştirmiş anne babalar olarak uyguladığımız bu tekniklerle sorunları çözmeye çalışmak modern ve çağdaş toplumların vazgeçilmez hususlarıdır.