Memeden süt gelmesine tıpta galaktore ismi verilir. Emzirme dönemi ve hamilelik dışında memeden süt gelmesi ise prolaktin hormon yüksekliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Tek bir memeden veya iki memeden gelen sütlü sıvı, renksiz akıntı ve su benzeri sıvıyla ortaya çıkan memeden süt gelmesi sorununda akıntılar genelde kansız ve kokusuzdur. Ancak süt hormonu yüksekliği ve memelerden süt gelmesi durumunda vakit kaybetmeden mutlaka bir endokrinoloji uzmanına görünmek gereklidir.

Memeden Süt Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

Prolaktin hormon seviyesinin artmasıyla yaşanan memeden süt gelmesi sorununa yoğun egzersiz veya stres gibi faktörler neden olabilir. Ancak prolaktin seviyesi çok fazla artmışsa bu durumda sadece stres faktörü değerlendirilemez ve daha ciddi bir araştırma yapılması söz konusudur. Polikistik over sendromu rahatsızlığı ilk akla gelen sorun olurken kronik böbrek yetmezliği rahatsızlığı olanlarda ve siroz hastalığına yakalananlarda da prolaktin seviyesinin yükseldiği gözlemlenmektedir. Hipotiriodi denilen, tiroid bezinin az çalışması sorununda da prolaktin hormonu artmaktadır. Hipofiz bezi tümörleri ve kullanılan bazı ilaçlar da prolaktin hormonunu arttırarak memeden süt gelmesine neden olabilir. Ayrıca prolaktin hormon seviyesinin yüksekliği sadece memelerden süt gelmesi ile değil aynı zamanda adet düzensizliği gibi belirtilerle de öne çıkabilen bir rahatsızlıktır.

Memeden Süt Gelmesi Tedavisi

Prolaktin seviyesini ölçmek için öncelikle kan tahlili yapılır. Prolaktin seviyesi yüksek çıkması durumunda farklı laboratuvar testleri de istenebilir. Kan tahliline ek olarak prolaktin seviyesinin neden yüksek olduğunu tespit etmek için tiroid ve böbrek fonksiyonlarını ölçen çeşitli testler de uygulanarak sonuçlar değerlendirilir. Manyetik rezonans görüntüleme (MR) veya kompüterize aksiyal tomografi (CT) ile hipofiz bezinde bir tümör olup olmadığına da bakılabilir ve uygun tedavi süreci başlamaktadır. Stresten uzak durulması ve yoğun egzersizin yasaklanması da doktorunuz tarafından tavsiye edilen ilave tedbirler olarak uymanız gereken kurallardandır.