Sütü Olmayan Annelere Öneriler

Annelerin en büyük korkusu bebeklerinin besin kaynağı olan anne sütünün az ya da hiç olmamasıdır. İçinde en çok vitamin ve en önemlisi doğal olan bu değerli kaynağı arttırmanın yolları bulunmaktadır. Sütü Olmayan Annelere Öneriler deyince ilk akla gelen doğal besin önerileridir. Doğal yollardan alınan gıdalar ile sütü arttırmak mümkündür.

Neler tüketilmeli

En iyi anne sütü yapan yiyecek birinci sırada balık olarak dikkate alınabilir. Balığın yanında bolca yeşillik tüketmek anne sütünü arttırır. Balıktan sonra ikinci sırada en iyi gelen Boza’ dır. Bu iki yiyecek yendiğinde inanılmaz bir şekilde anne sütü yapıyor. Kırmızı Et yine yanında mutlaka yeşillik olacak şekilde tüketmek çok uygundur. Bunların dışında evde yapılan her çeşit sebze yemeği kıymalı ve etli olacak şekilde tüketmek gerekir. Bir gün içinde bir kez olmak kaydı ile öğünlerde karbonhidrat tüketmek gerekir. Günde 3 litre su tüketmek gerekir. Emzirme döneminde diyet yapmak uygun olmaz. Zaten buna gerek yok. Emzirdiğiniz sürece kilo vermeye hızla devam edersiniz. Yukarıda bahsedilen yemek düzenine uyduğunuz sürece günde sadece bir öğün tek çeşit karbonhidrat alarak hem kilo alınmaz hem süt yapar hem de kilo verirsiniz. Emzirme ile ciddi bir şekilde kalori yakılmaktadır.

Stres ve uyku düzeni

Doğum sonrası ister istemez uyku düzeni bozuluyor. Ancak her fırsatta bebek uyurken uyumak gerekiyor. Zira uykusuzluk stres yapıyor. Streste sütü azaltan en önemli faktördür. Güncel stres yapan konulardan da uzak durmak gerekir. Düzenli uyku ve sıfır stres çok önemlidir.

Bitki Çayları

Süt yapımında bitki çaylarının yeri ve önemi çok büyüktür. Özellikle Rezene hem stresi alır. Hem de süt yapıcı özelliği bulunur. Zaten birbiri ile bağlantılı olarak stres olmadı mı süt üretimi otomatik olarak artar. Yulaf ezmesi, arpa, fesleğen gibi yiyeceklerin tüketimi de önemlidir.