Kadınca Sağlık

Takvim Yöntemi İle Doğum Kontrolü Hakkında

Takvim yöntemi %10-20 gibi bir azınlık tarafından kullanılmaktadır. Bir kadının hamile kalabileceği, kalamayacağı ya da belki kalabileceği günleri vardır. Takvim yöntemini kullanarak çiftler, risk oluşacak günlerden haberdar olarak bu günlerde doğum kontrollerini arttırırlar.

Riskli Dönemler Hangileridir?

Riskli olarak görülen dönemler. Kadının yumurtlamasından önceki 5 ve sonraki 3 gün kadın hamile kalabilir. Yani bu 8 gün oldukça risklidir.

Takvim Yöntemi Gebelikten Nasıl Korur?

Bu yöntemi seçen çiftlere ikinci bir korunma yöntemi daha uygulaması önerilir. Yumurtlama döneminde prezervatif, spermisid gibi ek korunma yöntemlerinin kullanılması ihtimali oldukça düşürecektir.

Takvim Yöntemi Kullanmak İçin Yumurtlama Günü Nasıl Hesaplanır?

Takvim Hesabı

Bir önceki ay baz alınarak hesaplanır. Adet döngüsü düzenli olmadığından çok güvenilir bir yöntem de değildir. Düzenli adet gören kadınlarda yumurtlamanın 2 adet kanaması olduğu varsayılır. Eğer düzenli değilse bunu belirlemek zordur ve takvim yöntemiyle korunma her zaman çok da başarılı olmamaktadır. Olası adet gününüzden önceki 14. gün yumurtlama gününüzdür. Bu günden 5 gün önce ve 3 gün sonra cinsel birleşimden kaçınmanız gerekmektedir. Adet düzensizliği çoksa hekim kontrolüne başvurulması gerekmektedir.

Vücut Sıcaklığı Değişmesi Ölçüm Yöntemi

Bu yöntemde her sabah vücut sıcaklığı ölçülür. Yumurtlama gününde bir miktar artış olur. Ancak bu yöntem için 6 ay kadar önce başlamak gereklidir.

Rahim Ağzı Salgısı Değişikleri Takibi Yöntemi

Adet döngüsü hormonları, rahim içi salgısının da yapısını değiştirirler Bu salgılardaki değişikliğin takibi yumurtlama gününü ortaya koyar. Bu doğum kontrol yöntemi değil, bir tespit yöntemidir.

Vücudun Sinyalleri

Yumurtlama gününde kasık ağrısı, cinsel istekte artış, 1-2 damla kanama gibi kişinin hissedeceği, belli olmayan bulgular da vardır.

Takvim Yöntemi Güvenilir Midir?

Bu yöntem güvenilir bir yöntem değildir. Nedeni ise döngünün tam olarak hesaplanamamasıdır. Ayrıca sperm dölleme yeteneğini daha uzun bir süre devam ettirebilir. Bu yöntemi kullanan kadınlar geciktiklerinde doktora görünmelidirler.