Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Yüksek tansiyon teşhisinin konulabilmesi için, kan basıncı ölçümü yapılmalıdır. Bu ölçümde, sistolik ve diastoliğe, halk arasında bilinen isimleriyle küçük tansiyona ve büyük tansiyona bakılır. Küçük tansiyonun normal değeri 85 mm Hg, büyük tansiyonun normal değeri ise 130 mm Hg olmalıdır. Bir kişinin tansiyon değeri 180/110 mm Hg değerine çıktıktan sonra yüksek tansiyon belirtileri ortaya çıkabilir.

Yüksek Tansiyona Neden Olan Faktörler

Yüksek tansiyon durumunu yaşayan insanların yüzde 90 kadarında sebep net olarak bilinmemektedir. Ancak yüksek tansiyonu tetikleyen bazı etkenler olduğu öngörülmektedir. Fazla yağlı veya fazla tuzlu beslenme, yüksek tansiyona neden olabilir. Obezite de bu tetikleyiciler arasında sayılabilir. Bazı hormonal hastalıklar, böbreklerle alakalı sorunlar ve bazı ilaçların kullanımı da yüksek tansiyonu tetikleyebilir. Diğer bir faktör de, kişinin ailesinde yüksek tansiyon hikayesinin olması ve genetik aktarımın söz konusu olması ihtimalidir. Sigara kullanımı da tansiyonu normalin üzerine çıkartmaktadır.

Yüksek Tansiyonun Belirtileri

Kişi, tansiyonunun yükseldiğini bazı belirtiler ile anlayabilir. Bazen bu belirtilerin bir tanesi ortaya çıkarken, bazı durumlarda birçok belirti aynı anda görülebilmektedir. Bu belirtiler arasında; kalp atışlarında düzensizlik, nefes darlığı, baş dönmesi, kalpte ağrı, baş ağrısı, bulanıklaşan görme, burunda ani kanama ve kulak çınlaması sayılabilir.

Yüksek Tansiyonu Düşürmenin Yolları

Genç veya yaşlı fark etmeksizin herkes, tansiyon nasıl düşürülür bilmelidir. Tuzsuz ayran veya yoğurt tüketmek, en pratik yöntem olarak bilinmektedir. Bu noktada önemli olan, tüketilen ayran veya yoğurdun kesinlikle tuzsuz olmasıdır. Sarımsak ve kekik de çok güçlü birer tansiyon düşürücü olarak bilinmektedir. Limon ve greyfurt da tansiyon düşürücü etkiye sahiptir. Yarım limonu bir bardak suya sıkıp içmek, hızla tansiyonu düşürmeyi sağlar. Greyfurt da aynı etkiyi gösterecektir. Ancak greyfurtun bazı ilaçlarla birlikte alınması çok büyük zararlara neden olabilir.

Bu nedenle limonu tercih etmek yerinde olacaktır. Tansiyonu yükselen kişi, kafasını soğuk su ile yıkamalıdır. Sinir uçları bu şekilde uyarılır ve tansiyon düşer. Eğer imkan varsa, çok soğuk olmaması kaydıyla soğuk bir duş alınabilir. Nar suyu da tansiyon düşürücü etkiye sahiptir. Ancak etkisini hızlı göstermez. Bu nedenle, sıklıkla tansiyon yükselmesi yaşayan kişilerce, tansiyonu dengede tutabilmek adına tüketilmesi daha doğru olacaktır.

Tansiyon sorunu yaşayan kimseler, bu durum sıklıkla meydana geliyorsa, vakit kaybetmeden doktora danışmalı ve yardım almalıdır. Yüksek tansiyon, bazı durumlarda ölüm veya felç durumlarına neden olabileceğinden, vakit kaybetmeden kontrol altına alınması yerinde olacaktır.