Ekonomi

Tapu İşlem Süreci Nasıl Gerçekleşiyor?

İlk kez ev sahibi olan kişiler, genelde bankadan konut kredisi çekerek ya da nakit para ile ev sahibi olabiliyorlar. Fakat kişilerin istedikleri evi bulduklarında tapuda ne tür işlemlerin yapılacağını iyi bilmeleri gerekiyor. Bu işlemler genel olarak tapu dairesine gitmeden önce ve tapu dairesinde yapılması gereken işlemler olarak ikiye ayrılıyor.

Tapu Dairesine Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler

Kişilerin tapu işlem süreci için tapu dairesine gitmeden önce ilk olarak aldıkları konuta ait tapunun bir adet fotokopisini almaları gerekiyor. Daha sonra kişilerin aldıkları fotokopi ile belediyeye giderek konut hakkında imar bilgilerini öğrenmeleri gerekiyor. Ayrıca tapudaki numarayla belediye imar müdürlüğündeki numaranın birbirlerine uyuşmasının kontrol edilmesi gerekiyor. Diğer taraftan kişilerin belediyeye giderken yanlarına almaları gereken bazı belgeler bulunuyor. Bu belgeler, tapu fotokopisi, nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi ve 2 adet vesikalık fotoğraflardan oluşuyor. Bu işlemlerin hepsi tamamlandığında kişilerin tapu dairesine gitmeleri ve gereken işlemleri yaptırmaları gerekiyor.

Tapu Dairesinde Yapılacak İşlemler

Kişilerin tapu dairesinde yapacakları işlemleri hızlı olması için belgelerinin eksiksiz hazırlamaları büyük önem taşıyor. Tapudaki işlemler hem alıcıyı hem satıcıyı yakından ilgilendirdiği için kişilerin tapunun aslını, alım sırasında kredi kullanılması durumunda ve ev ipotek altına alındıysa ipotek belgesini yanında mutlaka yanında bulundurmaları gerekir. Kişiler tapu dairelerine gittiklerinde öncelikle belgeleri ile başvuru yapmaları gerekir. Kişilerin belgeleri ile yapacakları bu başvuru bir ön başvuru niteliğindedir.

Kişilerin belgelerinin eksiksiz olması durumunda tapu dairesinde kısa sürede başvuruları onaylanır. Aynı zamanda başvuru onaylandığında kişilerin cep telefonlarına onay mesajı gelir ve gelen mesajda randevu saat ve tarihi belirtilir. Kişilerin randevuya gitmeden önce ilgili banka şubelerine giderek tapu harçlarını yatırmaları ve randevuya harcı yatırdıklarına dair dekontla gelmeleri gerekir.