Sağlık

Telefonların Bilmediğiniz Zararları

Telefonların Bilmediğiniz Zararları çoktur. Hayatınıza kısa sürede giren küçük cep telefonları her sene kendini daha da geliştirerek hizmete sunuldu. 5 sene öncesi kullanılan telefonlarla günümüzde kullanılan telefonlar hafıza, boyut, şekil, sunduğu hizmetlere göre de değişmeye başladı.

Telefonlar Nasıl Akıllı Oldu?

Eskiden yalnız arama amaçlı üretilen, sonradan ise kısa mesaj yazma imkanı sunan telefonlar artık tarih oldu diyebiliriz. Şimdi telefonlar yalnız karşı tarafı duymamızı değil, aynı zamanda onu görmemizi de sağlıyor. Telefonların internete bağlı olarak çalışabilme özelliği onları yeni boyutlara taşıdı. Akıllı telefon adlandırılan telefonlar ciddi anlamda bizim için ayrılmaz eşya haline geldi.

Telefonların Bilmediğiniz Zararları

Piyasaya çıktığı ilk günlerden bugüne telefon zararları ve faydaları ile ilgili sayısız habere rastlamak mümkün. Bir tarafta doktorların uyarısı, diğer taraftan akıllı telefon üreticilerinin savunmaları tartışma yaratacak konulardır. İlk çıkarılan akıllı telefonların insan organizmasına yansıttığı ışık ve zarar gündem oluşturdu. Fakat telefonların zararı yalnız etrafa yaydıkları sinyallerle kısıtlı mı? Bilim adamları yaptıkları araştırmalar sonucunda bu sinyallerin o kadar da zararlı olmadığını ortaya çıkardı. Günümüzün kaç saati elimizde telefon tutuyor ya da telefonla konuşuyoruz? Bazı insanlar telefonlarını ellerinden bırakmak bile istemiyor. Telefonların yaydığı elektromanyetik sinyaller beyin hücrelerine zarar getirmekte. Zarar gören hücreler insanda uyku bozukluğu, asabilik, stres, dalgınlık, hafıza problemi gibi basit görünen sorunlar çıkardığı gibi, beyinde ve diğer organlarda tümör ve kanser gibi ciddi sorunlara da yol açmakta. Özellikle küçük çocuklara verilen telefonlar onların daha gelişmemiş ve savunmasız organizmasına ciddi zarar vermekte. Durmadan ekrana kilitli olarak kalmak göz sorunu, görme problemine yol açmakta. Sinir sisteminizi etkileyen telefon sinyalleri siz uykudayken bile size zarar verebilir. Telefonu elinize gerek olduğu zaman almanız ve uyuduğunuz odada bulundurmamanız tavsiye olunur.