Sağlık

Ter Kokusuna Bitkisel Çözüm

Gündelik hayat içerisinde aşırı hareket ve güneş altında kalma gibi etkenlerden dolayı aşırı terleme olabilir. Bu ter kokularına çözüm olarak daha çok deodorant tarzı kozmetik ürünleri kullanılsa da, birçok bitkisel çözüm ile birlikte ter kokularına çözüm üretebilmek mümkün oluyor. Üstelik bu konuda bazı bitkiler, kozmetik ürünlerinden daha fazla işe yarıyor.

Organik Sirke

Organik sirke vücudu kurutarak bu bölgeleri bakteriler için elverişsiz bir ortam haline getirir. Bu sayede ter kokusuna ciddi önlem almış olabilirsiniz. Bilindiği gibi ter sıvısı aslında kokusuz ve renksizdir. Ancak koltuk altı gibi bölgelerde biriken bakterilerle birleşen bu sıvı koku yapabiliyor. Sirke bu açıdan vücuttaki bakterileri yok ettiği için ter kokusu da önlenmiş oluyor.

Hamamelis (Güvercin Ağacı)

Cilt üzerinde terin kötü kokmasına neden olan bakteriler, fazlaca pH seviyesine ihtiyaç duyar. Güvercin ağacı da bunun tam aksine cildin pH seviyesini düşürür. Bu sayede cilt üzerinde bakterilerin yaşayabilme şansı da olmuyor. Güvercin ağacı özünü cildinize sürerek cildin kurumasını ve bakterilerin yok olmasını sağlayabilirsiniz.

Limon Suyu

Limon suyu ter kokularıyla mücadele konusunda esas olarak sirke ile aynı işlevi görür. Sirke konusunda hassas bir cilde sahip olan kişiler alternatif olarak limon suyuna yönelebilir. Aynı zamanda limon suyunun iyi bir temizleyici olduğunu da unutmamak gerekir. Yarım limonu sıktıktan sonra bir pamuk yardımıyla basit bir şekilde koltuk altı ve diğer ter yapan bölgelere sürebilirsiniz.

Yasemin Yağı

Doğal bir yasemin yağı vücut üzerinde ter kokularını giderme konusunda çok önemli işleve sahiptir. Ancak bu ürünü kullanırken özellikle doğal ve hakiki olmasına dikkat etmek gerekiyor. Bu yağı vücutta aşırı ter yapan bölgelere günde 1 kez sürerek ter kokusunu önleyebilirsiniz.