Kadınca Sağlık

Ters Rahim Nedir?

Bazı nedenler sonucu yapılan jinekolojik muayene sonrasında doktor tarafından hastaya rahmin ters durduğunun söylenmesi kadınlarda endişe ve paniğe neden olur. Peki, Ters rahim nedir? Halk arasında ters rahim olarak bilinir ancak tıp dilinde retrovert uterus olarak tanımı yapılmaktadır. Kız bebek doğduğunda rahim belirli pozisyondadır ve bu pozisyon sonsuza kadara aynı durur. Rahim öne ya da arka kısma doğru olabilmektedir. Kadınların %70’inde arkaya doğru bulguların saplanması patolojik tanı değildir, normal anatomik durumdur.

Ters Rahim Nedenleri

Rahmin retrovert olması normaldir fakat bazı durumlarda öne doğru duran uterus arkaya dönebilmektedir. Bazı doğumlara bağlı bağlarda gevşeme olması, menopoz sonrası aynı nedenler rahmin uterus durumu ortaya çıkabilir. Pelvis kısmında oluşan anatomik yapının bozulması ile bazı hastalıklar rahmin geriye doğru çekilmesine nedendir. Bu hastalıklar içinde en önemli olanı endometriozistir. Tüplerde meydana gelen iltihaplar, ameliyat sonrası oluşan yapışıklıklar rahmin ters dönmesine neden olabilmektedir.

Ters Rahim Belirtileri

Hastaların bazılarında adet sancılarının altında yatan retrovert bulgusu olabilmektedir. Tek başına ters rahim durumu olgularının bazılarında herhangi bir belirtiye rastlanmaz. Patolojik sorunlara bağlı yakınma bulguları altta yatan endemetriozis gibi tanılarda görülebilmektedir. Tesadüfen yapılan jinekolojik muayenede retrovert rahatsızlığı görülmektedir.

Tedavi Yöntemleri

Ters rahim varlığı görülmesinde herhangi bir tedaviye gerek duyulmaz. Bazı doktorlar kasık ağrısı nedeni ile vajinal pesser uygulama yöntemini kullansalar da, kalıcı bir tedavi değildir. Ters rahim muayenelerde hiçbir şekilde öne doğru döndürülemez. Modern jinekolojide ameliyatların olmakla beraberinde kesinlikle kullanım alanı yoktur ve hastaya zarar verebilir, kısırlık ve kasık ağrısına yol açabilir. Rahmin ters olması gebeliğe engel olan bir durum değildir. Kadınlar hamile kaldıklarında gebeliğin ilerlemesi ve rahmin büyümesiyle rahim normal pozisyonunu alır ve sezaryen ya da normal doğum ile sorunsuz doğum yapılabilmektedir.