Kadınca Sağlık

Ters Rahim Rahmin Geriye Dönük Olması

Gebeliğin oluşması durumunda bebeğin içinde beslenerek büyüdüğü ya da gebelik olayının gerçekleşmemesi durumunda içerisinde bulunan rahim iç yüzeyine bağlı olarak her ay düzenli bir şekilde adet kanamasının gerçekleşmesine olanak sağlayan organ, idrar torbası üzerinde yaslanmış bir şekildedir. Rahmin idrar torbası üzerinde bağlar sayesinde tutan bu durum üreme sağlığı açısından hiçbir sorun teşkil etmiyor. Ancak bu durum bazı kadınlarda, rahmin idrar torbası üzerinde olması yerine arkasına yerleşmiş şekilde görülür. Bu durumda ciddi sıkıntılar ortaya çıkabilir. Rahmin ters durması ile kalın bağırsakla çok yakın bir temas halinde olur. Peki, ters rahim rahmin geriye dönük olması nasıl olur?

Rahmin Ters Dönme Nedenleri Nelerdir?

Rahmin ters dönmesi ancak jinekolojik muayene esnasında fark edilebilir. Ancak bu durum bazı kadınlarda normal bir şekilde ortaya çıkabilir ve hiç bir sorunla ortaya çıkmayabilir. Bu tür durumlarda kadınların hiç bir şekilde endişe duymamaları gerekir. Bazı durumlarda ise rahmin ters durmasına, bilhassa fazla doğum yapmış olmak ya da menopozda olan kadınlarda rahmi tutan bağların gevşemesinden dolayı rahim zamanla arkaya doğru kayar. Bu durumda rahmin yer değiştirmesi ve ters dönmesine neden olur. Ancak bu durumun tedavi edilmesi zorunlu değildir. Bazen de rahmin ters dönmesine sebep olarak daha önceki zamanlarda geçirilmiş cerrahi operasyonlar, enfeksiyon ve endometriyozise bağlı olarak organlar arasında meydana gelen yapışıklıklardan dolayı rahim arkaya doğru kayar. Bu durumda da ciddi sorunlar ortaya çıkmadığı takdirde tedavi edilmesi zorunlu değildir. Bazen de çok nadir olarak görünse bile yumurtalık veya rahimde oluşacak herhangi bir kitleden kaynaklı olarak rahim arkaya doğru itilebilir. Bu durumda rahim ya da yumurtalıkta bulunan kitleler cerrahi bir operasyonla alınması gerekir.

Rahmin Ters Durması Durumunda Ortaya Çıkan Şikâyetler Nelerdir?

Rahmin ters durması çoğunlukla jinekolojik muayene sonucunda ortaya çıkar ve muayene edilene kadar da hiç bir şikâyetle belirti vermez. Nadir durumlarda kadının cinsel ilişki esnasında ağrı duymasına ya da adet zamanlarının şiddetli ağrılı olması gibi şikâyetlerle belirti verebilir.

Rahmin Ters Durmasında Sonucunda Ne Zaman Tedavi Edilmelidir?

Rahmin ters durması kadında herhangi şikâyete neden olmadığı sürece tedavi edilmesi zorunlu bir durum değildir. Aynı zamanda rahmin ters durması sağlık açısından herhangi bir sorun olmadığı takdirde gebeliğe engel teşkil eden bir durum değildir. Hatta rahmi ters olan bir kadının hamile kalması durumunda rahim büyüdüğü için öne doğru gelerek normal yerine yerleşir.