Sağlık

Testis Kanseri Nedenleri ve Tedavisi

Testisler; erkek üreme sisteminin, temel parçalarındandır. Yetişkin erkeklerin tamamı; yılda en az bir kez üroloji bölümlerinden randevu alarak, rutin kontrol yaptırmalıdır. Rutin kontroller esnasında; testis sağlığının kontrolü, ilerleyen yaşlarda oluşabilecek sorunlarının önüne geçilebilmesi için fayda sağlayabilir. Testis kaynaklı rahatsızlıkların en önemli sonucu; testis kanseridir. Testis kanseri; diğer organları da etkileyebileceği için, erken teşhis hayat kurtarabilir. Testis kanseri nedenleri ve tedavisi için; uzman hekim tavsiyeleri dışında, hiç bir yöntem dikkate alınmamalıdır.

Testis Kanseri Belirtileri ve Teşhisi

Testis kanserinin belirtileri; hastalığın evresine göre farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Başlangıç evresinde; ağrısız şişlikler şekilde kendini gösterebilir. Şişliklere, sadece testis bölgesinde rastlanılmayabilir. Hastalık lenf bezleri ile yayılabildiği için, şişlikler; boyun bölgesi ve farklı yerlerde görülebilir. Şişlikler görüldüğü takdirde; hastaların ben testis kanseriyim düşüncesinde olmamaları gerekir. Görülen şişlikler kanser hücresi barındırmayabilir. Böyle durumlarda; uzman hekim tavsiyesi ile şişliklerin nedeninin belirlenmesi için, hastadan parça alınabilir. Patoloji sonuçlarına göre, şişliklerin nedeni kesin olarak anlaşılabilir.

Testis kanseri ilerleyen evrelerde ise; solunum sistemine yayılabileceği için, hastada öksürük ve solunum yetmezliği gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu tarz sorunlarla karşılaşan hastalar; öncelikle genel cerrahi ya da dâhiliye bölümlerine muayene olmalıdır. Genel bir virüsle alakalı bir sorun yoksa; hastaların üroloji bölümlerine başvurmaları gerekebilir. Hastalığın kesin teşhisi sadece tahliller ve uzman hekim muayenesi ile anlaşılabilir.

Testis Kanseri Tedavisi

Testis kanserinin tedavisi; hastalığın evresine göre farklı yöntemlerle uygulanabilir. 1. evre testis kanseri hastaları; cerrahi müdahale ile kanser hücrelerinden kurtulabilir. 1. evrede; kanser hücreleri yayılmadığı için, hastalar için risk faktörü daha azdır. Cerrahi müdahaleden sonra; hastada herhangi bir cinsel işlev bozukluğu görülmez. Kanser 2. ya da 3. evrede ise; en çok uygulanan yöntem kemoterapidir. Kemoterapiye hastanın verdiği cevap; kanserin evresiyle doğrudan alakalıdır.