Tetanozun Belirtileri Nelerdir?

Bakteriyel bir hastalık olan tetanos, halk ağzında kazıklı humma olarak ta bilinir. Açık yaralardan giren zehirli bakterilerin vücuda girmesi sonucu oluşur. 3 gün ila 3 hafta arasında kendini gösterir ve ortalama süresi 14 gündür. Cilt bütünlüğü bozulmuş ve hayvan dışkıları ile çok yakın temaslarda yoğun olarak görülmektedir. Tetanos bakterisi çok zor şartlarda uzun süreler dayanıklı kalıp yaşamını sürdürebilir. Bu bakteri sinir sistemini işlevsiz hale getirecek toksinler salgılar ve bu da kaslarınızın fazla çalışması ve kilitlenmesine sebep olur. Bu kilitlenme ve spazm kasların yırtılmasına kadar yükselebilir. Peki, Tetanozun Belirtileri Nelerdir?

Tetanos Hastalığının Belirtileri Nedir?

Tetanozun Belirtileri Nelerdir? diyecek olursak hastalık genelde çene kaslarının fazla kasılması ve çenenin kilitlenme, açılmaması ve ağızdan istemsiz sayla akması ile başlangıç gösterir. Yutkunmada zorlanma ile devam eder. Göğüs, sırt, boyun ve orta bölge karın kaslarında gerilme ile devam eder. Göğüste oluşan kasılmalar sonucu nefes alış verişinde hasta zorlanmaya başlar. Ateş ile birlikte terleme ve baş ağrısı oluşur. Hastamız bu durum hemen tam teşekküllü bir hastanede yoğun bakımda ve izoleli bir odada muhafaza edilmelidir. Hastanın yapısı ağırlığı seyrini de etkiler. Sınırlı alan olgularında ve hafif tetanos da ölüm nadir görülmektedir.

Nasıl Korunurum?

Bu hastalıktan korunmanın en etkili yolu sağlık ocaklarında ve hastanelerde koruyucu aşı olmaktır. Temel aşı olunduysa 10 yıl süre ile bu hastalığa yakalanma ihtimalinizi yüzde 5 kadar düşürmüş olursunuz. Açık yaramız oluşması durumunda hemen doktor veya sağlık personeli tarafından görülmelidir. Eğer yaralanmanın küçük olduğunu düşünüyorsanız evde kendinizin de yapabileceği bir pansuman ile yaramızı koruma altına almalıyız. Koruma altına alınan yaramızı hiçbir surette hayvan dışkısı veya tenine temas ettirmemeliyiz. Böcek ısırıklarını da küçümsemeyin. Çünkü böceklerin nerelerde bulunduğunu bilemezsiniz.