Bakım

Tırnak Kesimi Nasıl Olmalıdır?

El ve ayak bakımı konusunda en önemli hususlardan birisi de tırnakların kesimidir. Bunun sebebi olarak yanlış kesilen tırnaklar daha sonra istenmeyen durumlara yol açabiliyor. Özellikle bazen ameliyatla çözülen tırnak batmasına sebep oluyor. Tırnak kesimi nasıl olmalıdır? Sorusunun cevabını arayalım.

Tırnak Kesimi

Tırnak kesiminin bu kadar önemli olduğu bir durumda doktorlar tarafından bile tavsiyeler geliyor. Eğer tırnakların olması gerektiği gibi kesilmemesi halinde tırnaklar etin iç kısmına basarak et batmasına sebep olur. Ameliyat sonrası çok acılı bir durum olmamasına rağmen bunlara maruz kalmamak için tırnak kesiminin dikkatli olması gerekiyor.

Tırnak Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle tırnaklar kesilmeden önce kesim için hazırlanmalıdır. Bu sebeple tırnakları önce ılık bir suda yumuşatmak gerekiyor. Bunun için ılık ve sabunlu bir suda bekletmek gerekiyor. El tırnakları kesilirken yuvarlak bir biçimde kesilirken eğer ayak tırnakları kesilecekse düz bir şekilde tırnak kesimi yapılmalıdır.

Tırnaklar hiçbir şekilde çok derin olacak şekilde kesilmemelidir. Kesilmiş olan tırnağın uzunluğu hemen alt kısmında bulunan derinin uzunluğu kadar olması gerekiyor. Tırnakları hiçbir zaman aşırı uzun olacak şekilde uzatmayın. Eğer tırnaklar çok uzun olursa aralarına mikroplar daha kolay yerleşeceğinden kanama olması halinde daha kolay iltihap tutuyor.Ayrıca uzun tırnaklarla kaşınılan vücut derisinde mikropların daha fazla barınması ihtimali ortaya çıkıyor. Uzun tırnakların ağız ve özellikle makat bölgeleriyle temas etmesi durumunda daha vahim durumların ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple olabildiğinde tırnaklar çok uzun tutulmadan kesilmelidir.

Eğer özellikle uzun tırnak seviyorsanız ya da işinizle ilgili bir zorunluluk bulunuyorsa tırnaklarınızı 3-4 saatte bir iyice ovalayarak temizliğini yapınız. Aksi halde aralarında oluşan mikroplar çok daha büyük sağlık sorunlarına yol açıyor.