Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak mantarı yayın olarak ayak tırnaklarında, nadir olarak da el tırnaklarını görülür. Tırnak mantarı ayakların altından doğru başlar ve tırnağın köküne doğru ilerleyerek lateral bölgesi düzeyinde çizgisel olarak oluşur, yayılır, ilerler, kalınlaşır, tırnağı gevşetir ve tahrişe neden olur. Tırnak mantarı kendiliğinden ortaya çıkabilen harici bir enfeksiyondur. Kişide tırnak mantarı oluşması için bir başka kişi ile temas kurması gerekmez yani Tırnak mantarı sadece bulaşan bir hastalık değildir, tırnak rahatsızlığı sahibi biri ile temas kuran bir kişi tırnak mantarı enfeksiyonuna yakalanmış olmaz. Tırnak mantarı çoğunluk ile ilaç yöntemleri ile tedavi edilmektedir ancak bu yöntem her zaman tedaviyi sağlamayabilir bu neden ile pek çok alternatif tedavi yöntemi bulunur. Peki, Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarı enfeksiyonuna sahip kişiler, bu enfeksiyon olması nedeni ile tırnak mantarı nasıl geçer? Sorusu ile birçok farklı tedavi yöntemini denemektedir. Tırnak mantarı enfeksiyonu tedavisi, bakteriyel tedavi ve estetik tedaviden oluşmak üzere iki farklı tedavi süreci vardır.

Tırnak Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak mantarı enfeksiyonu çok ilerlemiş ise, tırnağın bütününü enfeksiyon sarmış ve ciddi şekilsel bozukluklara neden olmuşsa estetik tedavi ya da cerrahi müdahale dışında tedavi yapılır. Fakat yeni başlayan ya da başlangıç belirtileri gösteren tırnak mantarı enfeksiyonu tedavisi için; tırnak mantarı ilaçları, mantar enfeksiyonu geçirici ve önleyici kremler, kozmetik ürünler ve bazı bitkisel karışımlar kullanılarak yapılan tırnak mantarı enfeksiyon tedavileri hastalığı önler ya da hastalığı tedavi ederek geçirir. Tırnak mantarı enfeksiyonu sonucunda oluşan şekil bozuklukları ve hasarlarının giderilmesi için de özel törpü makineleri, törpüler, serumlar, cilt temizleyici ve tırnak besleyiciler, pudra, oje, çeşitli özelliklere sahip kitler ve kremler ile tırnak mantarının sebep olduğu kötücül etkiler giderilir.